Islamizmi

Islamizmi është një term përmledhës për ideologji të ndryshme politike, të cilat, siç pretendohet, bazohen në ide dhe interpretime specifike të fesë islame. Si fenomen veçanërisht i fundit të shekullit të 19-të dhe 20-të, u qëndron të gjithë rrymave në themel si cilësi thelbësore, pikëpamja se islami, si fe unitare (tërësore) që përmban gjithashtu edhe dimensione sociale, juridike, politike dhe ekonomike, mund dhe madje duhet të jetë i vetmi burim për një sistem politik. Temat qëndrore të lëvizjeve islamiste janë shkrimet e shenjta të fesë islame si pikënisja e të gjitha çështjeve të jetës publike dhe private, apelet për autenticitet të fesë, çështja e formës së regjimit dhe e legjislacionit në vendet islamike, solidariteti ndërmjet të gjithë myslimanëve si dhe qëndresa ndaj çdo ndikimi të këtyre çështjeve nga ana jo-myslimane dhe ndaj hegjemonisë (kulturore). Lëvizjet islamiste mund të veprojnë në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. [1]

Në praktikën gjuhësore të zakonshme termat „islamizëm“ dhe „fondamentalizëm islamik“ përdoren shpesh në mënyrë identike. Megjithatë këto terma nuk duhen trajtuar si sinonime.[2].

Përmbajtja

Other Languages
Alemannisch: Islamismus
العربية: إسلاموية
asturianu: Islamismu
български: Ислямизъм
বাংলা: ইসলামবাদ
brezhoneg: Islamouriezh
Cebuano: Islamismo
کوردی: ئیسلامەتی
čeština: Islamismus
Cymraeg: Islamiaeth
dansk: Islamisme
Deutsch: Islamismus
Ελληνικά: Ισλαμισμός
English: Islamism
Esperanto: Islamismo
español: Islamismo
eesti: Islamism
euskara: Islamismo
suomi: Islamismi
français: Islamisme
Frysk: Islamisme
Gaeilge: Ioslamachas
galego: Islamismo
עברית: אסלאמיזם
हिन्दी: इस्लामियत
hrvatski: Islamizam
magyar: Iszlamizmus
interlingua: Islamismo
Bahasa Indonesia: Islamisme
íslenska: Íslamismi
italiano: Islamismo
қазақша: Исламизм
한국어: 이슬람주의
Latina: Islamismus
lumbaart: Islamism
latviešu: Islāmisms
Bahasa Melayu: Islamisme
Nederlands: Islamisme
norsk nynorsk: Islamisme
norsk: Islamisme
ਪੰਜਾਬੀ: ਇਸਲਾਮੀਅਤ
polski: Islamizm
română: Islamism
русский: Исламизм
Scots: Islamism
srpskohrvatski / српскохрватски: Islamizam
Simple English: Islamism
српски / srpski: Исламизам
svenska: Islamism
Tagalog: Islamismo
Türkçe: İslamcılık
українська: Ісламізм
Tiếng Việt: Chủ nghĩa Hồi giáo
Bân-lâm-gú: Islam-chú-gī