Intel Corporation

Intel Corporation
LlojiPublic
INTC
4335
INCO
IndustriaSemiconductors
Themeluar1968 1
ThemeluesiGordon E. Moore
Robert Noyce
SeliaSanta Clara, California, U.S.
Zona e mbështetjesWorldwide
KryesuesitPaul S. Otellini (CEO)
Craig Barrett (Chairman)
Sean M. Maloney (EVP; General Manager, Sales & Marketing Group, & Chief Sales & Marketing Officer)
ProdukteMicroprocessors
Flash memory
Motherboard Chipsets
Network Interface Card
Bluetooth Chipsets
Punonjësit83,500 (2008)[1]
References
1Incorporated in California in 1968, reincorporated in Delaware in 1989.[2]


Intel Corporation (Korporata Intel) (INTC; 4335; INCO) është shpikës i x86 seri e mikroprocesorit, të cilët procesorë gjenden në pjesë më të madhe të kompjuterëve personal.Kompania është prodhuesja më e madhe e çipave gjysmëpërçues, në bazë të të ardhurave.[3]Intel është themeluar më 18 korrik, 1968, si Korporata Integrated Electronics - Intel dhe është e vendosur në Santa Clara, California, SHBA. Intel gjithashtu bën motherboard chipsets, network interface controller dhe çipa të integruar, flash memory, graphic chips, embedded processors, dhe pajisje të tjera në lidhje me komunikimin dhe informatikë (computing).

Historia e Korporatës

Intel eshte gjendur ne Mountain View , California ne 1968 nga Gordon E.Moore (Kimist) dhe Robert Noyce (Fizikant) . Investimi total per kete kompani ishte 2.5 milione dollare dhe 2 vjet me vone u be nje kompani publike duke u rritur keshtu me 6.8 milione dollare. Punonjesi I trete ishte Andy Grove (Inxhinier kimik) I cili e drejtoi kompanine nga vitet 1980-1990. Me vone ata filluan te mendonin te gjenin nje emer per kompanine . Ne 18 korrik te 1968 kompania quhej “N M Electronics” dhe ata e ndyshuan ne “Intel” – Integrated Electronics. Kete emer e kishte nje hotel dhe atyre I duhej te paguanin per kete emer.

Other Languages
Afrikaans: Intel
Alemannisch: Intel
العربية: إنتل
azərbaycanca: Intel
تۆرکجه: اینتل
башҡортса: Intel
беларуская: Intel
български: Интел
bosanski: Intel
català: Intel
کوردی: ئینتێل
čeština: Intel
dansk: Intel
Deutsch: Intel
Ελληνικά: Intel Corporation
English: Intel
Esperanto: Intel
eesti: Intel
euskara: Intel
فارسی: اینتل
suomi: Intel
français: Intel
Gaeilge: Intel
客家語/Hak-kâ-ngî: Intel
עברית: אינטל
हिन्दी: इंटेल
hrvatski: Intel
magyar: Intel
հայերեն: Ինթել
Bahasa Indonesia: Intel Corporation
italiano: Intel
日本語: インテル
ქართული: Intel
Qaraqalpaqsha: Intel
Gĩkũyũ: Intel
қазақша: Intel
한국어: 인텔
Кыргызча: Intel
lietuvių: Intel
latviešu: Intel
македонски: Интел
монгол: Intel
Bahasa Melayu: Intel Corporation
Nederlands: Intel
norsk: Intel
occitan: Intel
ଓଡ଼ିଆ: ଇଣ୍ଟେଲ୍‌
polski: Intel
پنجابی: انٹل
Ποντιακά: Intel
português: Intel
română: Intel
русский: Intel
Scots: Intel
srpskohrvatski / српскохрватски: Intel
සිංහල: ඉන්ටෙල්
Simple English: Intel
slovenčina: Intel
slovenščina: Intel
српски / srpski: Интел
Basa Sunda: Intel Corporation
svenska: Intel
தமிழ்: இன்டெல்
Türkçe: Intel
українська: Intel
oʻzbekcha/ўзбекча: Intel
Tiếng Việt: Intel
吴语: 英特尔
მარგალური: Intel
中文: 英特尔
Bân-lâm-gú: Intel
粵語: 英特爾