Institucioni

Institucioni (lat.: institutio = udhëzues, drejtues) në sociologji është një mekanizëm apo strukturë sociale bashkëpunuese e rendit shoqëror që ndikon në sjelljen e dy apo më shumë individëve.

Institucionet kanë qëllime shoqërore dhe janë të përhershme dhe kapërcejnë jetët dhe synimet njerëzore, dhe janë të afta të përpilojnë dhe zbatojnë ligjet dhe normat e sjelljes njerëzore.
Me termin "institucion" shpesh herë kuptohet një organizatë.

Krijimi dhe zhvillimi i institucioneve është çështje që studiohet nga historia.

Other Languages
Alemannisch: Institution
العربية: مؤسسة
asturianu: Institución
беларуская (тарашкевіца)‎: Сацыяльны інстытут
български: Институция
català: Institució
čeština: Instituce
Deutsch: Institution
Ελληνικά: Θεσμός
English: Institution
Esperanto: Institucio
español: Institución
euskara: Erakunde
galego: Institución
hrvatski: Ustanova
magyar: Intézmény
Bahasa Indonesia: Pranata
italiano: Istituzione
日本語: 制度
한국어: 제도 (사회)
Latina: Institutio
lietuvių: Institucija
македонски: Институција
Bahasa Melayu: Institusi
Nederlands: Sociale institutie
norsk nynorsk: Institusjon
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਦਾਰਾ
português: Instituição
română: Instituție
srpskohrvatski / српскохрватски: Institucija
Simple English: Institution
slovenščina: Ustanova
српски / srpski: Установа
தமிழ்: நிறுவனம்
Türkçe: Kurum
Tiếng Việt: Thiết chế xã hội
Yorùbá: Ìdìmúlẹ̀
中文: 制度
Bân-lâm-gú: Chè-tō͘