Heptatloni

Shtatgarëshi ose heptatloni është shumgarësh në atletikë që përbëhet prej shtatë disciplinash të ndryshme. (hepta shtatë, dhe athlon garë).

Ekzistojnë dy lloje heptatloni:

 • Heptatlon për femra që zgjat dy ditë me këtë program
  • dita e parë: 100 m me pengesa, kërcim së larti, hedhja e gjyles, vrapim 200 m
  • dita e dytë: kërcim së gjati, hedhje e shtizës, vrapim 800 m
 • Heptatloni për meshkuj vetëm në sallë:
  • dita e parë: 60 m, kërcim së gjati, hedha e gjyles, kërcim së larti
  • dita e dytë: 60 m me pengesa, kërcimi me shkop, vrapim 1000 m

Sipas tabelave speciale rezulatet e secilës garë shëndrrohen në pikë, fiton ai që grumbullon më shumë pikë.

Shtatgarëshi u fut si diciplinë në vitet tetëdhjetë të shekullit XX si zgjërim i pesëgarëshit për femra.

Rekordi botëror aktual: 7291 pikë mbahet nga Jackie Joyner-Kersee, SHBA / Seul, 24 qershor, 1988.

 • shih edhe

Shih edhe

Dekatloni

Other Languages
беларуская: Сямібор’е
català: Heptatló
čeština: Sedmiboj
Deutsch: Siebenkampf
Ελληνικά: Έπταθλο
English: Heptathlon
Esperanto: Heptatlono
español: Heptatlón
euskara: Heptatloi
فارسی: هفت‌گانه
français: Heptathlon
galego: Héptatlon
עברית: קרב שבע
hrvatski: Sedmoboj
magyar: Hétpróba
italiano: Eptathlon
日本語: 七種競技
한국어: 7종경기
Latina: Heptathlon
lietuvių: Septynkovė
latviešu: Septiņcīņa
Bahasa Melayu: Heptatlon
norsk: Sjukamp
português: Heptatlo
русский: Семиборье
Simple English: Heptathlon
српски / srpski: Седмобој
svenska: Sjukamp
Türkçe: Heptatlon
українська: Семиборство
Tiếng Việt: Bảy môn phối hợp
walon: Eptatlon
中文: 七項全能