Heavy metal

Heavy metal (nganjëherë i quajtur vetëm si Metal) është një stil i muzikës rock, që u krijua në fundin e viteve të 1960 dhe fillimin e viteve 1970, kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar(UK) dhe Shtetet e Bashkuara (US). Me rrënjët në blues rock dhe psychedelic rock, grupet që krijuan heavy metal krijuan një trubullirë, zë masiv, i karakterizuar nga distortion, solot e kitarës të zgjeruara, goditjet empatike, dhe mbi të gjitha zhurma.

3 jane pioneret me te shquar te muzikes metal jane Deep Purple ,Black Sabbath dhe Uriah Heep. Edhe pse grupet kishin shume sukses ata nuk u priten mire nga kritiket.Gjate mesit te viteve 1970 Judas Priesti hoqi zhanerit blues

ndersa Motorhead Punk Rock.Ne fundin e viteve 1970 erdhi nje vale e re Heavy Metal me banda si Iron Maiden dhe Samson.Ne fundin e dekades fansat e muzikes metal u njohen si Metalhead ose Headbangers.Sot kjo lloje muzike ka shume nenzhanera.

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.

Other Languages
Afrikaans: Heavy metal
Alemannisch: Heavy Metal
aragonés: Heavy metal
asturianu: Heavy metal
azərbaycanca: Metal musiqi
Boarisch: Metal
žemaitėška: Metala mozėka
беларуская: Метал (музыка)
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэтал (музыка)
български: Хеви метъл
brezhoneg: Heavy metal
bosanski: Heavy metal
català: Heavy metal
čeština: Heavy metal
Deutsch: Metal
Ελληνικά: Heavy metal
emiliàn e rumagnòl: Heavy metal
Esperanto: Metalroko
español: Heavy metal
euskara: Heavy metal
estremeñu: Heavy Metal
føroyskt: Heavy Metal
français: Heavy metal
furlan: Heavy metal
Gàidhlig: Meatailt throm
galego: Heavy metal
עברית: הבי מטאל
hrvatski: Heavy metal
magyar: Heavy metal
հայերեն: Մետալ
interlingua: Metal
Bahasa Indonesia: Heavy metal
íslenska: Þungarokk
italiano: Heavy metal
ქართული: მძიმე მეტალი
한국어: 헤비 메탈
Lëtzebuergesch: Metal
Limburgs: Metal
македонски: Хеви метал музика
монгол: Метал рок
Bahasa Melayu: Muzik heavy metal
مازِرونی: هوی متال
Nedersaksies: Metal (muziek)
नेपाल भाषा: हेभी मेटल संगीत
Nederlands: Heavy metal
norsk nynorsk: Heavy metal
occitan: Heavy metal
Picard: Heavy metal
polski: Heavy metal
português: Heavy metal
Runa Simi: Heavy metal
română: Heavy metal
русский: Метал
srpskohrvatski / српскохрватски: Heavy metal
Simple English: Heavy metal music
slovenčina: Heavy metal
slovenščina: Metal
српски / srpski: Хеви метал
svenska: Heavy metal
ślůnski: Hewimetal
Türkçe: Heavy metal
oʻzbekcha/ўзбекча: Heavy metal
vèneto: Heavy Metal
Tiếng Việt: Heavy metal
West-Vlams: Metal (muzik)
მარგალური: მონკა მეტალი