Guadalajara

Guadalajara
Spanjisht : Ciudad de Guadalajara
noform
Pamje nga Guadalajara
Stema_figura
Emblema e Guadalajarës
Municipal flag of Guadalajara.PNG
Flamuri i Guadalajarës
Vendndodhja
Guadalajara is located in Meksika
Guadalajara
Guadalajara
Vendndodhja e Guadalajara në Meksikë

Administrimi
ShtetiFlamuri Meksika
Kryetari i BashkisëEnrique Alfaro Ramírez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja151 km2
Lartësia1,566 m (m.n.d.)
Popullsia1,495,189 banorë
Dendësia10,361 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi14 shkurt 1542
Zona KohoreCST (UTC-6)
VeroreCDT (UTC-5)
Faqja Zyrtare http://portal.guadalajara.gob.mx/


Guadalajara është qytet në Meksikë, ndodhet në rajonin Jalisco. Është qyteti i katërt më i popullarizuar në Meksikë. Guadalajara është qyteti i 10-të në Amerikën Latine më popullësi.

Njerëz të njohur

 • Agustín Yáñez, shkrimtarë dhe politikan
 • Mariano Otero, kryetar dhe shkrimtar
 • Guillermo González Camarena, shkencëtar
 • Dr. Atl, artist and shkrimtar
 • Guillermo Chávez Vega, artist
 • Guillermo del Toro, skenarist
 • Luis Barragán, arkitekt
 • Ramón Corona, gjeneral dhe diplomat.
 • José María Vigil, shkrimtar
 • Pepe Guízar, kompozitor
 • Saúl Álvarez, bokser
 • Vicente Fernández, këngëtare, aktore, producente
 • Alejandro Fernández, këngëtarë
 • Ignacio Vallarta, kryetar
 • Jorge Blanco Güereña, aktor dhe këngëtar
 • Gael Garcia Bernal, aktor
Other Languages
Afrikaans: Guadalajara
العربية: غوادالاخارا
azərbaycanca: Quadalaxara
беларуская: Гвадалахара
беларуская (тарашкевіца)‎: Гвадаляхара
български: Гуадалахара
нохчийн: Гвадалахара
English: Guadalajara
Esperanto: Gvadalaharo
հայերեն: Գվադալախարա
Bahasa Indonesia: Guadalajara, Meksiko
Interlingue: Guadalajara
Ilokano: Guadalajara
ქართული: გვადალახარა
Gĩkũyũ: Guadalajara
қазақша: Гвадалахара
Кыргызча: Гвадалахара
Malagasy: Guadalajara
македонски: Гвадалахара
മലയാളം: ഗ്വാഡലഹാര
Bahasa Melayu: Guadalajara
Nāhuatl: Atemaxac
norsk nynorsk: Guadalajara i Jalisco
polski: Guadalajara
português: Guadalajara
русский: Гвадалахара
srpskohrvatski / српскохрватски: Guadalajara (Jalisco)
Simple English: Guadalajara
Türkçe: Guadalajara
oʻzbekcha/ўзбекча: Gvadalahara
vepsän kel’: Gvadalahar
Tiếng Việt: Guadalajara, Jalisco
Winaray: Guadalajara
მარგალური: გვადალახარა
Bân-lâm-gú: Guadalajara, Jalisco