Gruri i zakonshëm

Gruri
Tarweaar.jpg
Kallinj gruri
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:Plantae
Pa klasifikuar:Angiosperms
Pa klasifikuar:Monocots
Pa klasifikuar:Commelinids
Rendi:Poales
Familja:Poaceae
Nënfamilja:Pooideae
Fisi:Triticeae
Gjenia:Triticum
Speciet:T. aestivum
Emri binomial
Triticum aestivum
Fusha me grurë.
Gruri i bluar - mielli.
Thesi me kokrra gruri.

Gruri është bimë njëvjeçare trikotiledone që bën pjesë në grupin e drithërave, fruti i tij shërben si ushqim. Për herë të parë është kultivuar në Kinë rreth vitit 2700 p.e.s.Sot perveç qe perdoret si ushqim për njerëzit dhe kafshët,gruri perdoret edhe per prodhimin e etanolit. Gruri eshte bime e cila mbillet gjate vjeshtes dhe veren e ardhshme jep frytet.Kercelli eshte i ndare ne nyje dhe ndernyje dhe ne brendi i zbrazet.Gjethet jane te gjata me nervure paralele.Lulesa eshte kalli i perbere.Fara e grurit permban shume albumine.Gruri paraqet ushqimin kryesor te njeriut.Nga farat e grurit pergatitet mielli, ndersa kercelli i thate (kashta) perdoret per ushqimin e kafsheve shtepiake.Sot ekzistojne me qindra sorta te grurit qe pershtaten kushteve te ndryshme dhe menyrave te kultivimit .

Other Languages
العربية: قمح طري
azərbaycanca: Yumşaq buğda
български: Зимна пшеница
català: Blat xeixa
čeština: Pšenice setá
dansk: Brødhvede
Deutsch: Weichweizen
English: Common wheat
euskara: Gari arrunt
suomi: Vehnä
français: Blé tendre
Hausa: Alkama
עברית: חיטת הלחם
hornjoserbsce: Prawa pšeńca
日本語: パンコムギ
қазақша: Жұмсақ бидай
한국어: 보통밀
Кыргызча: Жумшак буудай
Limburgs: Gewoan terf
Nederlands: Gewone tarwe
occitan: Blat tendre
Picard: Fourmint
پنجابی: عام کنک
português: Triticum aestivum
Kinyarwanda: Ingano
sicilianu: Ciaca
Simple English: Common wheat
slovenščina: Navadna pšenica
українська: Пшениця м'яка
Tiếng Việt: Triticum aestivum
中文: 普通小麦