Granulocite euzinofile

Granulocite euzofile

Granulocite euzinofile apo dhe shkurt euzinofile jenë pjesë të leukocitëve. Ato përbëjnë rreth 3 - 5% të pasqyrës së gjakut dhe janë qeliza që marrin pjesë në imunitetin. Emërtimi i tyre bazohet në pigmentin e ngjyrës Eozinë, me të cilën dhe e merr ngjyrën.

Other Languages
العربية: خلية حمضية
azərbaycanca: Eozinofillər
català: Eosinòfil
ދިވެހިބަސް: އީއަސިނަފިލް
Ελληνικά: Ηωσινόφιλα
English: Eosinophil
español: Eosinófilo
euskara: Eosinofilo
galego: Eosinófilo
Bahasa Indonesia: Eosinofil
日本語: 好酸球
Basa Jawa: Eosinofil
kurdî: Êzonofîl
lietuvių: Eozinofilas
latviešu: Eozinofili
Plattdüütsch: Eosinophil Granulozyt
polski: Eozynofil
srpskohrvatski / српскохрватски: Eozinofil
Simple English: Eosinophil granulocyte
српски / srpski: Еозинофил
Türkçe: Eozinofil