Globulina

Globulina është substancë proteinore e bimëve si dhe proteina në plazmën e gjakut. Ato i takojnë grupit të proteinave globuline. Vendi kryesor ku formohet globulina është organi i mëlçisë. Kurse plazma e gjakut përmban 40% të proteinave, pesha e tyre përmban diku 36 kDalton dhe 1,3 mDalton. Hemoglobina shpërbëhet përmes enzimeve dhe hidrolizës.

 • llojet e globulinave

Llojet e globulinave

Globulinat ndahen në katër grupe:
 • α1-Globulinë (alfa nji-globulinë)
 • Transkortin
 • Transkobalamin
 • Thyroxin
 • Protrombin
 • Gc-Globulina
 • α2-Globulinë (alfa dy-globulinë)
 • Haptoglobinë
 • Ceruloplazminë
 • β-Globulinë (beta-globulinë)
 • Lipid-Beta-Lipoproteinë
 • Transferin
 • Fibrinogjeni
 • Hemopeksin
 • Proteina reaktive -C
 • γ-Globulinë (gama-globulinë)
 • Imunglobulina (Antiturpat IgA, IgE, IgE, IgM)
Other Languages
Alemannisch: Globuline
العربية: غلوبيولين
беларуская: Глабуліны
català: Globulina
čeština: Globulin
Deutsch: Globuline
Ελληνικά: Σφαιρίνη
English: Globulin
Esperanto: Globulino
español: Globulina
euskara: Globulina
فارسی: گلوبولین
suomi: Globuliini
français: Globuline
Gaeilge: Glóbailin
galego: Globulina
עברית: גלובולין
հայերեն: Գլոբուլիններ
Bahasa Indonesia: Globulin
italiano: Globuline
日本語: グロブリン
lietuvių: Globulinai
македонски: Глобулин
മലയാളം: ഗ്ലോബുലിൻ
Plattdüütsch: Globulin
norsk: Globulin
polski: Globuliny
português: Globulina
русский: Глобулины
Scots: Globulin
srpskohrvatski / српскохрватски: Globulin
Simple English: Globulin
slovenščina: Globulin
српски / srpski: Globulin
svenska: Globulin
Türkçe: Globulin
українська: Глобулін
中文: 球蛋白