Gjuha standarde

Gjuhë standarde (apo dialekt standard, dialekt i standardizuar) quhet një varietet i veçantë linguistik i një gjuhe, i cili ka prestigj të lartë brenda një komuniteti gjuhësor. Edhe pse shpesh bazohet në të folurën e një zone të caktuar gjeografike, si psh. të kryeqytetit apo qendrës kulturore, standardi i kapërcen kufijt linguistikë dhe behet mjet gjithëpërfshirës i komunikimit. Në të shumtën e rasteve standardi institucionalizohet, shpesh duke i dhenë status ligjor, dhe mandej përdoret si normë në mas media, arsim, edukim dhe në institucione tjera publike. [1]

Shënime

Other Languages
Alemannisch: Standardsprache
العربية: معيرة لغة
български: Книжовен език
Cymraeg: Iaith safonol
Esperanto: Norma lingvo
suomi: Yleiskieli
français: Langue standard
עברית: שפה תקנית
हिन्दी: मानक भाषा
հայերեն: Գրական լեզու
Bahasa Indonesia: Bahasa baku
italiano: Lingua standard
日本語: 標準語
Basa Jawa: Basa baku
қазақша: Әдеби тіл
한국어: 표준어
Кыргызча: Адабий тил
Limburgs: Sjtandaardtaal
lietuvių: Bendrinė kalba
македонски: Литературен јазик
Bahasa Melayu: Bahasa baku
Nederlands: Standaardtaal
português: Norma culta
română: Limbă standard
sicilianu: Standarduluggìa
سنڌي: ٺيٺ ٻولي
srpskohrvatski / српскохрватски: Standardni jezik
slovenčina: Spisovný jazyk
slovenščina: Knjižni jezik
српски / srpski: Стандардни језик
Kiswahili: Lahaja sanifu
தமிழ்: தகுமொழி
татарча/tatarça: Стандарт тел
українська: Літературна мова
oʻzbekcha/ўзбекча: Adabiy til
中文: 标准语
Bân-lâm-gú: Piau-chún-gí