Giuseppe Meazza

Giuseppe Meazza
Giuseppe Meazza 1935.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes 23 gusht 1910
Vendi i lindjes Milan, Itali
Data e vdekjes 21 gusht 1979
Vendi i vdekjes Lissone, Itali
Gjatësia 1,69 m (5 ft 6+12 in)
Pozita ne fushë Qëndër–Sulmues
Sulmues i brendshëm
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1927–1940 Internazionale 348 (241)
1940–1942 Milan 37 (9)
1942–1943 Juventus 27 (10)
1944 Varese 20 (7)
1945–1946 Atalanta 14 (2)
1946–1947 Internazionale 17 (2)
Ekipi kombëtar
1930–1939 Italia 53 (33)
Ekipet e menaxhuara
1946 Atalanta
1946–1948 Internazionale
1948–1949 Beşiktaş
1949–1951 Pro Patria
1952–1953 Italia
1955–1956 Internazionale
1957 Internazionale
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Giuseppe "Peppino" Meazza (Italishit [d͡ʒuˈzɛppe meˈatt͡sa]; 23 gusht 191021 gusht 1979), njohur gjithashtu si il Balilla, ka qënë një futbollist italian i cili ka luajtur kryesissht me skuadrën italiane Inter gjatë viteve 30', duke shënuar 242 gola në 365 ndeshje me klubin. Ai udhëhoqi Italinë në fitimin e dy Kupave të Botës1934 dhe 1938, duke fituar Çmimin Topi i Artë në 1934. [1] Ai është konsideruar të jetë lojtari më i mirë i gjeneratës së tij, dhe një nga më të mirët e të gjitha kohërave. Ai është renditur si lojtari i katërt më i mirë në historinë e Kupës së Botës. [2]

"Unë gjithashtu kam parë Pelén duke luajtur. Ai nuk e fitoi dot stili elegant e të luajturit të Meazzas. Një ditë, në Arena, unë jam dëshmitarë pasi e pashë atë të bënte diçka të çuditshme: ai e ndaloi topin me rrofeshatë, duke u ngritur dy metra nga toka. Pastaj ai u ul me topin në këmbët e tij, dribloi një mbrojtës të habur, dhe më pas shënoi Gol me një nga gjuajtjet e tij, e fortë dhe e saktë deri në milimetër.".

— Luigi Veronelli

Jeta e hershme dhe dhuratat teknike

Ai e filloi karrierën e tij si sulmues, por me stilin dhe aftësitë e treguara u bë edhe një mesfushor i vlerësuar, duke luajtur në më shumë se gjysmën e karrierës së tij si sulmues i brëndëshëm. Ai ishte një udhëheqës i madhë me gjuajtje dhe aftësi tribluese fantastike, me pasime të shkëlqyera pavarësisht gjatësisë së tij të shkurtër dhe aftësia e tij në gjuajtjet me kokë.

Pseudonimi i tij, "il Balilla", i'u dha atij në 1927 nga urdhëri i shokut të tij të skuadrës Leopoldo Conti, i cili mendonte se "Pep", i cili në atë kohë ishte vetëm 17 vjeç u bashkua me skuadrën e parë, ishte shumë i ri për t'u bashkuar me skuadrën e parë. Meazza më pas u surprizua nga trajneri Árpád Weisz i cili i dha atij debutimin me Interin në vendin e tij të lindjes. "Tani ne do të marrin lojtarë nga adademia", tha Weisz me shaka. Meazza shënoi dy Gola në debutimin e tij kundër Milanese Unione Sportiva në fitoren 6–2 në Coppa Volta në Como. [3] Gazzetta dello Sport një ditë pas debutimit të talentit Meazza në kampionatin italian në 1927, e vlersoi lojën e tij dhe e përshkroi atë si "inteligjent dhe të shpejtë".

Meazza lindi në Porta Vittoria, Milan. Ai humbi babain e tij në 1917 gjatë luftimit tragjik në Luftën e parë Botërore kur ai ishte vetëm 7 vjeç. I riu Giuseppe u rrit me mamanë e tij, Ersilia e cila vinte nga Mediglia, djali e ndihmonte atë në një dyqan.

Other Languages
беларуская: Джузэпэ Меаца
български: Джузепе Меаца
bosanski: Giuseppe Meazza
čeština: Giuseppe Meazza
español: Giuseppe Meazza
français: Giuseppe Meazza
hrvatski: Giuseppe Meazza
Bahasa Indonesia: Giuseppe Meazza
italiano: Giuseppe Meazza
ქართული: ჯუზეპე მეაცა
lumbaart: Giusepp Meazza
lietuvių: Giuseppe Meazza
Malagasy: Giuseppe Meazza
Nederlands: Giuseppe Meazza
norsk nynorsk: Giuseppe Meazza
português: Giuseppe Meazza
Runa Simi: Giuseppe Meazza
română: Giuseppe Meazza
Simple English: Giuseppe Meazza
slovenčina: Giuseppe Meazza
српски / srpski: Ђузепе Меаца
Türkçe: Giuseppe Meazza
українська: Джузеппе Меацца
Tiếng Việt: Giuseppe Meazza