Gazetari

Gazetari, (gazetarja), është person i cili merret me gazetari si veprues profesional në një gazetë.

Foto - Disa nga gazetat ditore

Cilësitë e një gazetari

Nga një vëzhgim i gazetarëve gjat punës mund të dallosh se ata janë':

1.Të palodhur
2.Me iniciativë
3.Kurreshtarë
4.Të besueshëm, pavarësisht nga presionet
5.Të ditur
6.Me ndjenja
7.Kurajozë
8.Realiste

Gazetarët janë shumë skrupulozë në kërkimin e fakteve me të cilat do t`u japin lexuesve apo shikuesve informacionin rreth ngjarjeve. Ata punojnë me shpejtësi dhe rendiment për të përballur afatet kohore të mbylljeve të edicioneve. Kanë pasion saktësinë dhe janë të vendosur të zbulojnë të gjitha anët e një ngjarjeje.

Duke ndjekur procesin e punës së gazetarëve, fillestarë dhe veteranë, pjesëtarë të gazetave të vogla e të mëdha, ndonëse në pamje të parë duken shumë të ndryhshëm, ata kanë disa karakteristika të përbashkëta dhe në mënyrën se si e kryejnë detyrën, mund të vësh re shumë ngjajshmëri.

Një nga karakteristikat që bie më shumë në sy ka lidhje me qëndrimin e tyre. Gazetari është kurreshtar. Pikë së pari ai do të dijë ç`ndodh. Kërkon që të hyjë vetë aty dhe ia arrin kësaj. Gazetari e di mirë se sa rëndësi ka këmbëngulja për të arritur deri te e vërteta.

Gazetarët duhet të këmbëngulin që të kthehen në zëdhënës të të gjitha grupeve të shoqërisë, dhe jo të raportojnë vetëm për ata që kanë pushtet.

E drejta e publikut për t`u informuar është një vlerë shumë e rëndësishme.

Në procesin e përcaktimit se çfarë do të raportohet dhe do të përfshihet në shkrimin e lajmeve me kërkesat dhe nevojat e lexuesve.

Nëse gazetari nuk është në gjendje t`i shfaqë hapur në shkrim metodat dhe taktikat e përdorura për të mbledhur informacionin, atëherë këto metoda nuk duhen përdorur

Other Languages
Afrikaans: Joernalis
Alemannisch: Journalist
العربية: صحفي
asturianu: Periodista
azərbaycanca: Jurnalist
беларуская: Журналіст
беларуская (тарашкевіца)‎: Журналіст
български: Журналист
বাংলা: সাংবাদিক
བོད་ཡིག: གསར་འགོད་པ།
bosanski: Novinar
català: Periodista
нохчийн: Журналист
čeština: Novinář
Чӑвашла: Журналист
dansk: Journalist
Deutsch: Journalist
Ελληνικά: Δημοσιογράφος
English: Journalist
Esperanto: Ĵurnalisto
español: Periodista
euskara: Kazetari
suomi: Toimittaja
français: Journaliste
furlan: Gjornalist
Gaeilge: Iriseoir
galego: Xornalista
עברית: עיתונאי
हिन्दी: पत्रकार
hrvatski: Novinar
Kreyòl ayisyen: Jounalis
հայերեն: Լրագրող
Bahasa Indonesia: Wartawan
italiano: Giornalista
Basa Jawa: Wartawan
ქართული: ჟურნალისტი
қазақша: Журналист
ភាសាខ្មែរ: អ្នកសារពត័មាន
ಕನ್ನಡ: ಪತ್ರಕರ್ತ
한국어: 저널리스트
Кыргызча: Журналист
lumbaart: Giurnalista
لۊری شومالی: روزنامه نیس
lietuvių: Žurnalistas
latviešu: Žurnālists
Malagasy: Mpanao gazety
олык марий: Журналист
македонски: Новинар
Bahasa Melayu: Wartawan
Nederlands: Journalist
norsk nynorsk: Journalist
norsk: Journalist
occitan: Jornalista
ਪੰਜਾਬੀ: ਪੱਤਰਕਾਰ
polski: Dziennikarz
پنجابی: صحافی
پښتو: خبريال
português: Jornalista
română: Jurnalist
русский: Журналист
русиньскый: Новинарь
sicilianu: Jurnalista
Scots: Jurnalist
سنڌي: صحافي
srpskohrvatski / српскохрватски: Novinar
Simple English: Journalist
slovenčina: Novinár
Soomaaliga: Wariye
српски / srpski: Новинар
svenska: Journalist
Tagalog: Mamamahayag
Türkçe: Gazeteci
українська: Журналіст
اردو: صحافی
vèneto: Giornałista
Tiếng Việt: Nhà báo
ייִדיש: זשורנאליסט