Gavrilo Princip

Gavrilo Principi (serbisht: Гаврило Принцип) ka lindur më 25 korrik 1894[1][2] dhe vdiq më 28 prill 1918. Gavrilo Principi ishte serb nga Bosnja i cili më 28 qershor 1914 vrau në Sarajevë Arsdukën e Austrisë Franz Ferdinandin dhe bashkëshortën e tij Dukeshën Sofi[2].

Gavrilo Princip

Principi u arrestua menjëherë pas vrasjes nga policia austrohungareze dhe më vonë u arrrestuan edhe bashkepuntorët e tij të cilët i përkisnin një organizate ultra-nacionaliste serbe e quajtur Dora e Zezë[3][4] e cila kishte për qëllim krijmin e Mlada Bosna (sq: Bosnjës së Re).

Por në komplotin në të cilin u vra Arsduka Franz Ferdinand ishin të përfshirë edhe gjeneral nga ushtria serbe dhe për këtë Austro-Hungari kërkoi që Serbia ta linte atë që të formonte një komison hetimor në territorin e Serbisë për të gjetur ushtarakë të cilët ishin të perfshirë në komplot por Serbia refuzoi pasi që komisioni do të përbëhej nga policia Austriake dhe do të shkelte sovranitetin e sajë. Pas këtij refuzimi Austro-Hungaria i shpalli luftë Serbisë dhe në këtë mënyrë filloj Lufta e Parë Botërore[5] Principi doli në gjygj dhe deklarua si nacionalist jugosllav dhe pranoi fajsinë dhe u dënua me 20 vite burg. Organizata ku bënte pjesë Principi ishte e perbërë nga Serb,Boshnjak dhe Kroatë[6]

Më 28 prill 1918 Gavrilo Princip vdiq në burg nga tuberkuloza[7] në moshën 23 vjeçare.

Other Languages
aragonés: Gavrilo Princip
asturianu: Gavrilo Princip
azərbaycanca: Qavrilo Prinsip
башҡортса: Гаврило Принцип
žemaitėška: Gavrils Princips
беларуская: Гаўрыла Прынцып
беларуская (тарашкевіца)‎: Гаўрыла Прынцып
български: Гаврило Принцип
brezhoneg: Gavrilo Princip
bosanski: Gavrilo Princip
čeština: Gavrilo Princip
Esperanto: Gavrilo Princip
español: Gavrilo Princip
føroyskt: Gavrilo Princip
français: Gavrilo Princip
Gàidhlig: Gavrilo Princip
hrvatski: Gavrilo Princip
Bahasa Indonesia: Gavrilo Princip
íslenska: Gavrilo Princip
italiano: Gavrilo Princip
latviešu: Gavrilo Princips
Malagasy: Gavrilo Princip
македонски: Гаврило Принцип
Bahasa Melayu: Gavrilo Princip
Nederlands: Gavrilo Princip
norsk nynorsk: Gavrilo Princip
português: Gavrilo Princip
română: Gavrilo Princip
sicilianu: Gavrilo Princip
srpskohrvatski / српскохрватски: Gavrilo Princip
Simple English: Gavrilo Princip
slovenčina: Gavrilo Princip
slovenščina: Gavrilo Princip
српски / srpski: Гаврило Принцип
Türkçe: Gavrilo Princip
українська: Гаврило Принцип
Tiếng Việt: Gavrilo Princip
Bân-lâm-gú: Gavrilo Princip