G3

G3 është festival muzikor dhe koncert ku marrin pjesë tre kitarista të gjeneratës; nga këtu rrjedh edhe emri i këtij festivali. Ky festival që mbahet gati për çdo vit është krijuar nga Joe Satriani në vitin 1996. Që nga fillimi, në G3 kanë marrur pjesë shumë kitarista virtuozë, si Steve Vai, Eric Johnson, Michel Cusson, Kenny Wayne Shepherd, Yngwie Malmsteen, John Petrucci, Robert Fripp, Paul Gilbert, Uli Jon Roth, Michael Schenker, Adrian Legg, dhe shumë kiatarista të tjerë mysafir, si Tony MacAlpine, Johnny Hiland, Steve Lukather, Steve Morse, Chris Duarte, Andy Timmons, Neal Schon, Gary Hoey, Brian May, Billy Gibbons, Johnny A, George Lynch, Patrick Rondat, dhe Eric Sardinas.

Other Languages
Deutsch: G3 (Konzerte)
English: G3 (tour)
español: G3 (gira)
français: G3 (groupe)
עברית: G3
hrvatski: G3 (turneja)
magyar: G3
ქართული: G3 (ტურნე)
한국어: G3 (투어)
македонски: Турнеја Г3
Nederlands: G3 Tour
norsk: G3
português: G3 (turnê)
русский: G3 (группа)