Filippo Inzaghi

Filippo Inzaghi
Filippo Inzaghi 2011.jpg
Inzaghi në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëFilippo Inzaghi
Data e lindjes (1973-08-09) 9 Gusht 1973 (45 vjeç)
Vendi i lindjesPiacenza, Itali
Gjatësia1,81 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1982–1985San Nicolò
1985–1991Piacenza
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1991–1995Piacenza39(15)
1992–1993→ U.C. AlbinoLeffe (huazim)21(13)
1993–1994Verona (huazim)36(13)
1995–1996Parma15(2)
1996–1997Atalanta33(24)
1997–2001Juventus120(57)
2001–2012Milan202(73)
Gjithsej466(197)
Ekipi kombëtar
1993–1996Italia U2114(3)
1997–2007Italia57(25)
Ekipet e menaxhuara
2012–2014Milan Primavera
2014–2015Milan
2016-Venezia
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Filippo "Pippo" Inzaghi UMRI Zyrtar (Italisht: [fiˈlippo inˈtsaɡi];[1] lindur më 9 gusht 1973) është një ish futbollist italian dhe trajner i Venezia F.C. në Lega Pro.

Ai ka luajtur si sulmues, dhe e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij duke luajtur me Juventusin dhe Milanin, dhe sigurisht ka zhvilluar edhe 57 paraqitje me kombëtaren italiane. Inzaghi ka fituar Kupën e Botës 2006, dy tituj të Ligës së Kampioneve (2003, 2007), tre tituj të Serie A (1998, 2004, 2011). Ai është një nga sulmuesit më efikas i të gjitha kohërave, i pesti i Italisë, duke shënuar plot 313 gola në ndeshje zyrtare. Ai është aktualisht golashënuesi i katërt më i mirë në kompedicionet europiane me 70 gola, duke qënë mbrapa Raúlit, Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos. Ai gjithashtu është edhe golashënuesi më i mirë i Milanit në kompedicionet europiane me 43 gola. Ai gjithashtu mban rekordin për numrin më të madhë të tregolshave në Serie A, me 10.

Other Languages
беларуская: Філіпа Індзагі
български: Филипо Индзаги
čeština: Filippo Inzaghi
Esperanto: Filippo Inzaghi
español: Filippo Inzaghi
français: Filippo Inzaghi
hrvatski: Filippo Inzaghi
Bahasa Indonesia: Filippo Inzaghi
íslenska: Filippo Inzaghi
italiano: Filippo Inzaghi
Lëtzebuergesch: Filippo Inzaghi
lumbaart: Filippo Inzaghi
lietuvių: Filippo Inzaghi
latviešu: Filipo Indzagi
Malagasy: Filippo Inzaghi
македонски: Филипо Инѕаги
Bahasa Melayu: Filippo Inzaghi
Nederlands: Filippo Inzaghi
norsk nynorsk: Filippo Inzaghi
português: Filippo Inzaghi
Runa Simi: Filippo Inzaghi
română: Filippo Inzaghi
Simple English: Filippo Inzaghi
slovenčina: Filippo Inzaghi
slovenščina: Filippo Inzaghi
српски / srpski: Филипо Инзаги
Türkçe: Filippo Inzaghi
українська: Філіппо Індзагі
Tiếng Việt: Filippo Inzaghi