Fernando Alonso

Fernando Alonso
Alonso në vitin 2016
Alonso në vitin 2016
Karriera në Formula Një
KombësiaFlamuri Spanjoll
Vitet aktiv2001, 20032018
EkipeMinardi, Renault, McLaren, Ferrari
Pjesmarrje314
Kampionate2 (2005, 2006)
Fitore32
Podiume97
Pikët gjithsej1,899
Pol pozita22
Xhiro të shpejta23
Pjesmarrja e parëÇmimi i madh i Australisë 2001
Fitorja e parëÇmimi i madh i Hungarisë 2003
Fitorja e funditÇmimi i madh i Spanjës 2013
Pjesmarrja e funditÇmimi i madh i Abu Dabit 2018
Sezoni i fundit11ti (50 pikë)

Fernando Alonso Díaz (lindur më 29 korrik 1981) është një pilot spanjoll që garon aktualisht me skuadrën italiane Mclaren në Formula 1.[1][2][3][4]

Alonso filloi të garonte me karting që në moshën 3 vjeçare. Ai fitoi 3 kampionate rresht karing në Spanjë. Ai garoi në karting nga viti 1994 e deri në vitin 1997, dhe u bë kampion në vitin 1996. Ai bëri debutimin e tin në Formula 1 në sezonin 2001 me skuadrën Minardi, dhe në sezonin 2002, ai u bashkua me Renault F1 si plot testues. Në fillim të vitit 2003, Alonso u bë një nga dy pilotët që do të garonin në sezonin 2003 me Renault F1. Më 25 shtator 2005, ai fitoi kampionatin e pilotëve të Formula 1 në moshën 24 vjeçare dhe 58 ditore, duke u bërë piloti më i ri në historinë e Formula 1 që shpallet kampion bote. Pasi mbrojti titullin dhe në sezonin 2006, Alonso u bë piloti më i ri në historinë e Formula 1 që fiton kampionatin 2 herë rresht. Ai u bashkua me Team McLaren në vitin 2007, përpara se të riktheheshe sërisht tek Renault në sezonet 2008 dhe 2009. Në vitin 2010, ai u bashkua me Scuderinë Ferrari.[5][6]

Pseudonimi i tij është El Nano, një pseudonim tipik në vendin e lindjes të Alonsos i njerëzve me emrin Fernando, Alonso është gjithashtu një ambasodor i organizatës UNICEF, një organizatë që ndihmon fëmijët në nevojë.[7] Alonso është piloti më i ri në historinë e Formula 1 që fiton një Pole Position dhe një garë respektivisht, ai e vendosi këtë rekord në vitin 2003 në garën e Malajzisë dhe Hungarisë,[8][9] ky rekord u thye nga Sebastian Vettel në vitin 2008 me garën e Italisë.[10]

Other Languages
Afrikaans: Fernando Alonso
aragonés: Fernando Alonso
Ænglisc: Fernando Alonso
asturianu: Fernando Alonso
azərbaycanca: Fernando Alonso
Boarisch: Fernando Alonso
беларуская: Фернанда Алонса
беларуская (тарашкевіца)‎: Фэрнанда Алёнса
български: Фернандо Алонсо
bamanankan: Fernando Alonso
bosanski: Fernando Alonso
čeština: Fernando Alonso
emiliàn e rumagnòl: Fernando Alonso
Esperanto: Fernando Alonso
español: Fernando Alonso
français: Fernando Alonso
hrvatski: Fernando Alonso
Kreyòl ayisyen: Fernando Alonso
Bahasa Indonesia: Fernando Alonso
Interlingue: Fernando Alonso
italiano: Fernando Alonso
Qaraqalpaqsha: Fernando Alonso
Lëtzebuergesch: Fernando Alonso
lietuvių: Fernando Alonso
latviešu: Fernando Alonso
Basa Banyumasan: Fernando Alonso
македонски: Фернандо Алонсо
Bahasa Melayu: Fernando Alonso
مازِرونی: فرناندو آلونسو
Nederlands: Fernando Alonso
norsk nynorsk: Fernando Alonso
Papiamentu: Fernando Alonso
português: Fernando Alonso
Runa Simi: Fernando Alonso
română: Fernando Alonso
sicilianu: Fernando Alonso
srpskohrvatski / српскохрватски: Fernando Alonso
Simple English: Fernando Alonso
slovenčina: Fernando Alonso
slovenščina: Fernando Alonso
српски / srpski: Фернандо Алонсо
Kiswahili: Fernando Alonso
Tok Pisin: Fernando Alonso
Türkçe: Fernando Alonso
українська: Фернандо Алонсо
Tiếng Việt: Fernando Alonso
Bân-lâm-gú: Fernando Alonso