Faruku i Egjiptit

Faruku i Egjiptit

Faruku i Egjiptit ose Faruku I (19201965) ishte Mbret i Egjiptit. Mbreti Faruk ishte sundimtari i dhjetë nga Dinastia e Mehmet Aliut dhe mbret i parafundit në Mbretërimin e Egjiptit dhe Sudanit, duke pasuar babanë e tij, Fuadin I që vdiq në 1936 dhe që ishte konsideruar mbreti i parë egjiptian. Titulli i plotë i tij ishte "Madhëria e Tij Faruk I, nga hiri i Perëndisë, mbreti i Egjiptit dhe Sudanit, Sunduesi i Nubias, Kordofanit dhe e Darfurit." Faruku u përmbys nga një revolucion egjiptian, tip ala socialist që u mbështet nga BS dhe Tito në vitin 1952. Faruku u detyrua të abdikojë në favor të tij djalin e mitur, Ahmed Fuad, i cili e pasoi atë si Mbret duke u quajtur Mbreti Fuad II. Faruku vdiq në mërgim në Itali në rrethana shumë të dyshimta, për të cilën vdekje, kurrë nuk u bënë hetime. Motra e tij është Fevzia Shirin, si gruaja e parë dhe njëkohësisht ish Mbretëreshë e Iranit duke qënë bashkëshorte e Shahut të Iranit, Mohammad Reza Pahlavi e cila rron akoma në Zvicër.

Other Languages
العربية: فاروق الأول
беларуская: Фарук I
български: Фарук I
català: Faruk I
čeština: Farúk I.
Deutsch: Faruq
español: Faruq de Egipto
eesti: Fārūq I
فارسی: فاروق یکم
suomi: Faruk
hrvatski: Faruk I.
Bahasa Indonesia: Farouk dari Mesir
한국어: 파루크 1세
Bahasa Melayu: Raja Farouk I
Nederlands: Faroek van Egypte
polski: Faruk I
português: Faruque do Egito
русский: Фарук I
slovenščina: Faruk
српски / srpski: Фарук I Египатски
Türkçe: I. Faruk
українська: Фарук I