Falun


Falun
Qytet
Stema_figura
Administrimi
ShtetiFlamuri Suedia
QarkuDalarna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja2288 km2
Popullsia55,960 banorë
Dendësia27.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal2080
Prefiksi+46 (23)
Faqja Zyrtare http://www.falun.se/

Falun është një qytet në krahinën Dalarna dhe qytetin kryesor i Falun, dhe qyteti qarkun e Dalarna. Falun, qyteti 26 të Suedisë madh me 37 000 të përgjithshëm të komunës së prej mbi 55 960 banorë.

Faluån shkon drejtë nëpër qytet dhe shkurtimet atë në dy pjesë. Nga njëra anë qëndron e minierës së bakrit Falun, të cilat për shumë shekuj ishte një nga aktivitetet ekonomike të Suedisë. Faqja është quajtur, për këtë arsye, në gjuhë e folur e në anën tmerrshëm, jo shumë të bimëve jetuar në ndryshk e tymit të helmuar tokës. Në anën tjetër të lumit, ku tymi ndryshk nuk është arritur, ka një numër të shtëpive të madhe dhe të bukur të vjetër dhe lagjeve që për këtë arsye e quajti anën e ëmbël.

Other Languages
Afrikaans: Falun
беларуская: Фалун
беларуская (тарашкевіца)‎: Фалюн
български: Фалун
brezhoneg: Falun
català: Falun
нохчийн: Фалун
čeština: Falun
dansk: Falun
Deutsch: Falun
English: Falun
Esperanto: Falun
español: Falun
eesti: Falun
euskara: Falun
فارسی: فالون
suomi: Falun
føroyskt: Falun
français: Falun
Nordfriisk: Falun
Frysk: Falun
Gàidhlig: Falun
galego: Falun
hrvatski: Falun
հայերեն: Ֆալուն
Bahasa Indonesia: Falun
Interlingue: Falun
íslenska: Falun
italiano: Falun
日本語: ファールン
ქართული: ფალუნი
kalaallisut: Falun
한국어: 팔룬
kurdî: Falun
kernowek: Falun
Latina: Falunga
lietuvių: Faliunas
latviešu: Fāluna
Baso Minangkabau: Falun
Bahasa Melayu: Falun
Nederlands: Falun (stad)
norsk nynorsk: Falun
norsk: Falun
polski: Falun
پنجابی: فالن
português: Falun
română: Falun
русский: Фалун
Scots: Falun
davvisámegiella: Falun
srpskohrvatski / српскохрватски: Falun
Simple English: Falun
slovenčina: Falun
slovenščina: Falun
српски / srpski: Фалун
svenska: Falun
Kiswahili: Falun
ślůnski: Falun
ไทย: ฟาลุน
Türkçe: Falun
українська: Фалун
اردو: فالون
Tiếng Việt: Falun
Volapük: Falun
Winaray: Falun
中文: 法倫
Bân-lâm-gú: Falun