Euro

Euro
ευρώ (Greqisht), евро (Cirilik)
EUR 500 obverse (2002 issue).jpg
Kartëmonedhë 500 euro
Kodi ISO 4217EUR (num. 978)
Banka qëndroreBanka Qendrore Evropiane
Faqja WEBwww.ecb.europa.eu
Përdoruesit
Zyrtarë
Përdoruesi(t)
jo-zyrtarë
Inflacioni1,4 %, dhjetor 2012
BurimiECB, qershor 2009
MetodaHICP
E fiksuar nga
Nënnjësi
1/100Cent
Përdorimi varion nga gjuha vendase
Simboli
NofkaValuta e vetme[2]
Monedhat1 c, 2 c, 5 c, 10 c, 20 c, 50c, 1 €, 2 €
Kartëmonedhat5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 €, 500 €
Shtypësi
Faqja WEB
Shtypësi
i monedhave
Faqja WEB

Euro (shenja valutore: ; kodi valutor: EUR) është valuta zyrtare e Bashkimit Evropian (BE). Tetëmbëdhjetë shtete anëtare e kanë përshtatur, këto vende së bashku njihen si Eurozona (Austria, Belgjika, Qipro, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Holanda, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja). Valuta gjithashtu përdoret edhe në pesë shtete tjera me marrëveshje formale gjashtë shtete tjera pa marrëveshje të tilla. Si rezultat, euro është valuta e vetme për mbi 320 milion Evropianë.[3] Përfshirë zonat që përdorin valuta "të kapura" mbas euros, euroja direkt ndikon rreth 500 milion njerëz në mbarë botën.[4] Ndërsa janë mbi 610 miliardë € në qarkullim që prej dhjetorit 2006, euro ështa valuta me vlerën më të madhe të përbashkët të monedhave në qarkullim, duke e kapërcyer Dollarin e Shteteve të Bashkuara.[5]

Eurozona 2015

Sipas vlerësimeve zyrtare të PBB në 2007, Eurozona është ekonomia më e madhe në botë nga marsi 2008 pasi që kursi i këmbimit USD/EUR kaloi 1,56.[6][7][8][9]

Euroja u prezantua në tregjet financiare të botës si valutë më 1999 dhe u lëshua në përdorim si monedhë dhe kartmonedhë fizike më 1 janar 2002. Ajo zëvendësoi ish-Njësinë Valutore Evropiane (ECU) me këmbim 1:1.

Euroja menaxhohet dhe administrohet nga Banka Qendrore Evropiane (BQE) me bazë në Frankfurt dhe Eurosistemi (i cili përbëhet nga banka qendore e vendeve të Eurozonës). Si bankë e pavarur qendrore, BQE-ja ka autoritet të vendosë politikat monetare. Eurosistemi merr pjesë në shtypjen dhe shpërndarjen e kartëmonedhave dhe monedhave euro, dhe operimin e sistemit pagues të Eurozonës.

Megjithëse gjithë shtetet anëtare të BE-së kanë të drejtë të bashkangjiten nëse i përmbushin disa detyrime monetare, jo të gjithë anëtarët e BE-së kanë vendorur ta përshtasin valutën e re. Të gjitha vendet që i janë bashkuar BE-së që nga implementimi i Traktatit Maastricht, kanë thënë se do ta pështasin euron në kohën e duhur. Maastrichti i detyroi anëtarët aktual të përshtasnin euron; sidoqoftë, Britania e Madhe dhe Danimarka u përjashtuan nga ky detyrim për veten e tyre.[10] Suedia e refuzoi euron në një referendum më 2003, dhe e ka shmangur detyrimin për tu bashkangjitur duke mos i plotësuar kushtet. Përveç kësaj, tri Mikroshtetet Evropiane (Vatikani, Monako, dhe San Marino), megjithëse nuk janë anëtarë të BE-së, kanë përshtatur euron për shkak të lidhjeve valutore me vendet anëtare. Tri shtete të tjera Evropiane, Andorra, Mali i Zi, dhe Kosova kanë adoptuar euron njëanësisht, megjithëse edhe këto nuk janë anëtare.)

Other Languages
Afrikaans: Euro
Alemannisch: Euro
አማርኛ: ዩሮ
aragonés: Euro
العربية: يورو
ܐܪܡܝܐ: ܐܘܪܘ
مصرى: يورو
অসমীয়া: ইউৰো
asturianu: Euru
azərbaycanca: Avro
تۆرکجه: یورو
башҡортса: Евро
Boarisch: Eiro
žemaitėška: Eurs
беларуская: Еўра
беларуская (тарашкевіца)‎: Эўра
български: Евро
বাংলা: ইউরো
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ইউরো
brezhoneg: Euro
bosanski: Euro
буряад: Евро
català: Euro
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Euro
کوردی: یۆرۆ
corsu: Euru
qırımtatarca: Avro
čeština: Euro
kaszëbsczi: Eùro
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Єѵрѡ
Чӑвашла: Евро
Cymraeg: Ewro
dansk: Euro
Deutsch: Euro
Zazaki: Ewro
dolnoserbski: Euro
Ελληνικά: Ευρώ
English: Euro
Esperanto: Eŭro
español: Euro
eesti: Euro
euskara: Euro
estremeñu: Euru
فارسی: یورو
suomi: Euro
Võro: Õuro
føroyskt: Evra
français: Euro
arpetan: Erô
Nordfriisk: Euro
furlan: Euro
Frysk: Euro
Gaeilge: Euro
Gagauz: Euro
贛語: 歐元
Gàidhlig: Euro
galego: Euro
Avañe'ẽ: Euro
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌰𐌹𐍅𐍂𐍉
Gaelg: Euro
客家語/Hak-kâ-ngî: Euro
עברית: אירו
हिन्दी: यूरो
Fiji Hindi: Euro
hrvatski: Euro
hornjoserbsce: Euro
Kreyòl ayisyen: Ewo
magyar: Euró
հայերեն: Եվրո
interlingua: Euro
Bahasa Indonesia: Euro
Interlingue: Euro
Ilokano: Euro
Ido: Euro
íslenska: Evra
italiano: Euro
日本語: ユーロ
Patois: Yuuro
la .lojban.: ronru'u
Basa Jawa: Euro
ქართული: ევრო
Qaraqalpaqsha: Evro
Адыгэбзэ: Еуро
қазақша: Еуро
ಕನ್ನಡ: ಯುರೋ
한국어: 유로
къарачай-малкъар: Евро
Ripoarisch: Euro
kurdî: Ewro
коми: Евро
kernowek: Euro
Кыргызча: Евро
Latina: Euro
Ladino: Euro
Lëtzebuergesch: Euro
лезги: Евро
Limburgs: Euro
Ligure: Euro
lumbaart: Euro
lingála: Euro
ລາວ: ເອີໂຣ
لۊری شومالی: یورو
lietuvių: Euras
latgaļu: Eura
latviešu: Eiro
Malagasy: Euro
Māori: Euro
македонски: Евро
മലയാളം: യൂറോ
монгол: Евро
मराठी: युरो
Bahasa Melayu: Euro
Malti: Ewro
Mirandés: Ouro (moneda)
မြန်မာဘာသာ: ယူရို
эрзянь: Евро
مازِرونی: یورو
Nāhuatl: Euro
Napulitano: Euro
Plattdüütsch: Euro
Nedersaksies: Uro
नेपाली: युरो
नेपाल भाषा: युरो
Nederlands: Euro
norsk nynorsk: Euro
norsk: Euro
Novial: Euro
Nouormand: Étchu
Sesotho sa Leboa: Euro
occitan: Èuro
Ирон: Евро
ਪੰਜਾਬੀ: ਯੂਰੋ
Papiamentu: Euro
Picard: Uro
Deitsch: Euro
Norfuk / Pitkern: Uro
polski: Euro
Piemontèis: Euro
پنجابی: یورو
پښتو: ېورو
português: Euro
Runa Simi: Iwru
rumantsch: Euro
română: Euro
tarandíne: Euro
русский: Евро
русиньскый: Евро
саха тыла: Эуро
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱤᱣᱩᱨᱳ
sicilianu: Euru
Scots: Euro
davvisámegiella: Euro
srpskohrvatski / српскохрватски: Euro
Simple English: Euro
slovenčina: Euro
slovenščina: Evro
Gagana Samoa: Euro
Soomaaliga: Euro
српски / srpski: Евро
Seeltersk: Euro (Jäild)
svenska: Euro
Kiswahili: Euro
ślůnski: Ojro
தமிழ்: ஐரோ
తెలుగు: యూరో
тоҷикӣ: Евро
ไทย: ยูโร
Tagalog: Euro
Tok Pisin: Euro
Türkçe: Euro
татарча/tatarça: Евро
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ياۋرۇ
українська: Євро
اردو: یورو
oʻzbekcha/ўзбекча: Yevro
vèneto: Euro
vepsän kel’: Evro
Tiếng Việt: Euro
West-Vlams: Euro
Volapük: Euro
Winaray: Euro
吴语: 欧元
მარგალური: ევრო
ייִדיש: איירא
Yorùbá: Euro
中文: 欧元
文言: 歐元
Bân-lâm-gú: Euro
粵語: 歐羅
isiZulu: Euro