Emri mashkullor

Emri mashkullor paraqet një emër të gjinisë mashkullore qoftë në aspektin literal qoftë në aspektin gramatikorë.

Në aspektin literal të emërimit të njerëzve me emrin mashkullor emërohen fëmijët e gjinisë mashkullore.

Në aspektin gramatikorë emrat e gjinisë mashkullore dallohen nga emrat e gjinisë femërore bazuar në rregullën e prapashtesës ku të gjitha emrat e gjinisë mashkullore marrin prapashtesën i dhe u. Emrat e gjinisë mashkullore gjenden me me pyetjen cili.

Shembull :
ariu, bariu, njeriu - Cili ?
kali, mali, lavërtari - Cili ?
Other Languages
Alemannisch: Genus
Ænglisc: Grammatisc cyn
العربية: جنس اسم
Boarisch: Genus
беларуская: Граматычны род
български: Род (граматика)
čeština: Jmenný rod
Cymraeg: Cenedl enwau
Deutsch: Genus
føroyskt: Kyn (mállæra)
hrvatski: Gramatički rod
Ido: Gendro
日本語: 性 (文法)
한국어: 성 (문법)
kurdî: Cotzeyandî
македонски: Род (граматика)
norsk nynorsk: Genus
português: Gênero gramatical
română: Gen gramatical
srpskohrvatski / српскохрватски: Rod (gramatika)
slovenščina: Slovnični spol
српски / srpski: Rod (gramatika)
українська: Рід (мовознавство)
中文: 性 (语法)