Emilia-Romanja

Emilia-Romanja
Italisht : Emilia-Romagna
Rajon
Stema_figura
Emblema e Emilia-Romanjas
Emilia-Romagna-Bandiera.png
Flamuri i Emilia-Romanjas
Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
KryeqendraBolonja
PresidentiVasco Errani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja22.447 km2
Popullsia(2012) 4.354.450 banorë
Dendësia193,99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
Nr. i provincave9
Faqja Zyrtare www.regione.emilia-romagna.it


Provincat e Emilia-Romanjas

Emilia-Romanja është një nga 20 rajonet e Italisë. Ajo përfshin pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në Itali.

Ajo kufizohet në veri nga Veneto dhe Lombardia, në perëndim nga Piemonte (përgjatë një kufiri prej më pak se 8km) dhe Liguria, në jug nga Toskana, Marke dhe Republika e San Marinos, në lindje laget nga Deti Adriatik. Ajo përbëhet nga bashkimi i dy rajoneve historikë: Emilia, e cila përfshin provincat e Piaçencës, Parmës, Rexhio Emilias, Modenës, Ferrarës dhe një pjesë të madhe të Provinca e Bolonjës, dhe Romanja, e cila përfshin provincat e Ravenës, Riminit, Forli-Çezenës dhe komunat e provincës së Bolonjës, që ndodhen në lindje të lumit Sillaro.


Other Languages
Afrikaans: Emilia-Romagna
Alemannisch: Emilia-Romagna
aragonés: Emilia-Romanya
asturianu: Emilia-Romaña
azərbaycanca: Emiliya-Romanya
Bikol Central: Emilia-Romagna
беларуская: Эмілія-Раманья
беларуская (тарашкевіца)‎: Эмілія-Раманьня
български: Емилия-Романя
brezhoneg: Emilia-Romagna
bosanski: Emilia-Romagna
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Emilia-Romagna
čeština: Emilia-Romagna
Ελληνικά: Εμίλια-Ρομάνια
emiliàn e rumagnòl: Emégglia-Rumâgna
Esperanto: Emilio-Romanjo
español: Emilia-Romaña
français: Émilie-Romagne
Nordfriisk: Emilia-Romagna
Gàidhlig: Emilia-Romagna
客家語/Hak-kâ-ngî: Emilia-Romagna
hrvatski: Emilia-Romagna
interlingua: Emilia-Romania
Bahasa Indonesia: Emilia–Romagna
íslenska: Emilía-Rómanja
italiano: Emilia-Romagna
Gĩkũyũ: Emilia-Romagna
kernowek: Emilia-Romagna
Limburgs: Emilia-Romagna
lumbaart: Emilia-Rumagna
lietuvių: Emilija-Romanija
latviešu: Emīlija-Romanja
македонски: Емилија-Ромања
Bahasa Melayu: Emilia-Romagna
مازِرونی: امیلیا-رومانیا
Napulitano: Emilia-Rumagna
Nederlands: Emilia-Romagna
norsk nynorsk: Emilia-Romagna
Kapampangan: Emilia-Romagna
Piemontèis: Emilia-Romagna
português: Emília-Romanha
Runa Simi: Emilia-Romagna
română: Emilia-Romagna
tarandíne: Emilia-Romagna
sicilianu: Emilia Rumagna
davvisámegiella: Emilia-Romagna
srpskohrvatski / српскохрватски: Emilia-Romagna
Simple English: Emilia-Romagna
slovenčina: Emilia-Romagna
slovenščina: Emilija - Romanja
српски / srpski: Емилија-Ромања
Kiswahili: Emilia-Romagna
Türkçe: Emilia-Romagna
українська: Емілія-Романья
Tiếng Việt: Emilia-Romagna
West-Vlams: Emilia-Romagna
Bân-lâm-gú: Emilia-Romagna