Duna
English: Dune

Dunë në shkretëtirën e Namibit

Materiali prej rëre që grumbullohet nga era, formon disa kodra me pamje te ndryshme te cilat njihen me emrin "duna". Dunat kane madhësi te ndryshme. Madhësia e tyre mund te jete nga disa metra deri në disa dhjetëra metra e me tepër. Gjatësia e tyre, gjithashtu mund te arrije dhe kilometra te tera. Dunat mund te formohen edhe gjate brigjeve detare dhe në plazhet me rëre. Te tilla duna ka gjate bregdetit tone te Adriatikut, si në plazhet e Divjakës, Semanit, Shëngjinit, në Narte etj. Lartësia e tyre ehte rreth 0,5 metra dhe shume rralle mund te jene me te larta. Edhe gjatësia e tyre është e vogël, deri në disa metra. Duna, nen veprimin e erës, lëviz ngadalë. Nen veprimin e forcës se erës lëvizja e grimcave te thata te rërës bën që e gjithë "kodra" (duna) pas një fare kohe te zhvendoset dhe te përparoje në drejtimin ku fryn era. Zhvendosja e dunave, në shume raste shkakton dëme shume te mëdha ose edhe katastrofike. Ato, duke lëvizur, mbulojnë sperfaqet e mbjella, rrugët, shtëpitë dhe qendrat e banimit. Për te ndalur ketë lëvizje te rërës, njerëzit kane mbjelle pyje te tera, pasi drurët, duke u rritur, e ngjeshin dhe e mbajnë në vend rerën dhe kështu e kufizojnë veprimtarinë e erës.

Kur era arrin një fuqi të caktuar , ajo mund të bart thërmija me madhësi të ndryshme.Më të mëdhatë prej tyre do të bien në tokë në momentin që do të zvoglohet fuqia e erës , ndërsa më të imëtat do të vazhdojë ti bartë era ,derisa fuqia e saj të zvogëlohet dukshëm . Në këtë mënyrë vjen deri te shtresimi i materialeve të prodhuara dhe të bartura erozioni eolian. Thërrmijat më të lehta në fund grumbullohen në shtresim të mëdha , ndaj të cilave vepron era dhe formohen dunat. Këto janë grumbullime të rërës së imët , zakonisht në formë gjysmëhëne , me një pjerrësi të vogël në anën prej nga fryen era , si edhe e rrëpirët në anën tjetër të dunës.maja e një dune gërryhet nën veprimin e erës dhe materiali grumbullohet në anën e përparme kështu që duna mundë të zhvendoset nëse nuk ka ndonjë pengesë. Dunat janë male me rërë që formohen nga era përreth ndonjë pengese

Dunat Pranëbregdetare

Edhe në brigjet e shumë deteve , në zonat e plazheve formohen duna . Procesi i formimit të tyre është i njëjtë me atë të shkretëtirave. Erërat e përhershme që fryejnë në këto zona , kontribojnë në shumë raste të formohen hapësira të mëdha të dunave lëvizëse , të cilat mund të mbulojnë vegjetacionin , por kur ato mbeten në një vend të caktuar , vegjetacioni sërish rritet.[1]

 • shiko edhe këtë

Shiko edhe këtë

 • ^ Atlas themelor i gjeografisë fizike , Botimet Shkollore Albas , ISBN : 9989-108-37-4 , faqe 81
 • Other Languages
  Afrikaans: Duin
  العربية: كثيب
  asturianu: Duna
  azərbaycanca: Dyun
  Boarisch: Düne
  беларуская: Дзюна
  български: Дюна
  brezhoneg: Tevenn
  català: Duna
  Cebuano: Dunes
  čeština: Duna
  dansk: Klit
  Deutsch: Düne
  Ελληνικά: Θίνα
  English: Dune
  Esperanto: Duno
  español: Duna
  eesti: Luide
  euskara: Duna
  suomi: Dyyni
  français: Dune
  Nordfriisk: Düner
  Frysk: Dún
  galego: Duna
  hrvatski: Pješčana dina
  Kreyòl ayisyen: Din
  magyar: Dűne
  հայերեն: Դյուներ
  Bahasa Indonesia: Gumuk
  Ido: Duno
  íslenska: Sandalda
  italiano: Duna
  日本語: 砂丘
  ქართული: დიუნა
  한국어: 사구
  Кыргызча: Дюна
  Latina: Thinium
  lietuvių: Kopa
  latviešu: Kāpa
  македонски: Дина
  Bahasa Melayu: Gumuk
  Plattdüütsch: Düün
  Nederlands: Duin
  norsk nynorsk: Sanddyne
  norsk: Sanddyne
  Nouormand: Mielle
  occitan: Duna
  Picard: Cro
  polski: Wydma
  português: Duna
  română: Dună
  русский: Дюна
  sicilianu: Muntarozzu
  Scots: Dune
  سنڌي: ڀٽ
  srpskohrvatski / српскохрватски: Dina
  සිංහල: වැලි කඳු
  Simple English: Dune
  slovenčina: Piesočná duna
  slovenščina: Sipina
  српски / srpski: Дина (рељеф)
  svenska: Sanddyn
  Kiswahili: Tuta la mchanga
  Türkçe: Kumul
  українська: Дюни
  oʻzbekcha/ўзбекча: Dyuna
  Tiếng Việt: Đụn cát
  West-Vlams: Dune
  Zeêuws: Kliengen
  中文: 沙丘
  Bân-lâm-gú: Soa-lūn
  粵語: 沙丘