Dr. Dre

Dr. Dre.jpg

Andre Romelle Young (lindur me 18 shkurt 1965) i njohur me mire me nofkën Dr. Dre. Ai është rapper i njohur, producent dhe aktor. Ai gjithashtu është edhe një nder themeluesit e Death Row Records. Ai ka prodhuar shum albume dhe ka bere mbikëqyrjen e shum artisteve te njohur si : Snoop Dogg, Eminem, 50 Cent etj.

Dr.Dre filloi jetën e tij me muzike si pjesëtar i grupit World Class Wrecki'Cru, dhe me vone gjeti famen në rap grupin N.W.A me Eazy-E, Ice Cube, McRean dhe DJ Yella te cilët shumice e teksteve te tyre ia kane kushtuar dhune dhe jetës se rrugës.

Dr.Dre dhe grupi i tij ishin te paret te cilët sollën në jete fjale "Nigger" e cila gjen edhe sot përdorim mjaf te madh në tekstet rap. Ai është marrur edhe me aktrim, ku kishte role te rëndësishme në filmat "Set it Off", "The Wash" dhe "Training Day" ku luan edhe reperi tash edhe aktori Curtis Jackson apo 50 CENT. Se fundi ka bere një bashkëpunim me Eminem dhe kane krijuar këngën "I need a doctor".

JETA E HERSHME

Andre Romelle Young është fëmija i pare i Theodore dhe Verna Young. Ai ka lindur në vitin 1965 kur babai i tij ishte 17 vjeçar dhe nena e tij 16 vjeçare. Ata u martuan në vitin 1964. Emri i mesëm i Dr.Dre vjen nga babai i tij i cili kishte vendosur ti vinte ketë emër për shkak te grupit muzikor R&B "The Romells". Në vitin 1968 prindërit e tij u divorcuan dhe nena e tij me vonë u martua me Curtis Crayon. Ata kishin edhe tre fëmije te tjerë' dy djemtë Jerome dhe Tyree (te dyte te vdekur) dhe vajzën Shameka.

Other Languages
العربية: دكتور دري
asturianu: Dr. Dre
azərbaycanca: Dr. Dre
تۆرکجه: دوکتور دره
žemaitėška: Dr. Dre
български: Доктор Дре
bosanski: Dr. Dre
català: Dr. Dre
čeština: Dr. Dre
dansk: Dr. Dre
Deutsch: Dr. Dre
Ελληνικά: Dr. Dre
English: Dr. Dre
Esperanto: Dr. Dre
español: Dr. Dre
eesti: Dr. Dre
euskara: Dr. Dre
فارسی: دکتر دره
suomi: Dr. Dre
français: Dr. Dre
Frysk: Dr. Dre
Gaeilge: Dr. Dre
Gàidhlig: Dr. Dre
galego: Dr. Dre
עברית: ד"ר דרה
hrvatski: Dr. Dre
magyar: Dr. Dre
հայերեն: Dr. Dre
Bahasa Indonesia: Dr. Dre
italiano: Dr. Dre
ქართული: Dr. Dre
қазақша: Дәрігер Дре
한국어: 닥터 드레
Latina: Dr. Dre
lietuvių: Dr. Dre
latviešu: Dr. Dre
Malagasy: Dr. Dre
македонски: Др. Дре
မြန်မာဘာသာ: Dr. Dre
Nederlands: Dr. Dre
norsk: Dr. Dre
occitan: Dr. Dre
ਪੰਜਾਬੀ: ਡਾ. ਡਰੇ
polski: Dr. Dre
português: Dr. Dre
română: Dr. Dre
русский: Dr. Dre
sicilianu: Dr. Dre
Scots: Dr. Dre
srpskohrvatski / српскохрватски: Dr. Dre
Simple English: Dr. Dre
slovenčina: Dr. Dre
slovenščina: Dr. Dre
Soomaaliga: Dr. Dre
Seeltersk: Dr. Dre
svenska: Dr. Dre
Kiswahili: Dr. Dre
Türkçe: Dr. Dre
українська: Dr. Dre
Tiếng Việt: Dr. Dre
Winaray: Dr. Dre
Yorùbá: Dr. Dre
中文: 德瑞医生