Domen publik

Simboli përDomen publik

Me kete terme kuptojm të drejtat e pronsise të cilat kan dalur jashtë mbrojtjes së drejtave të autorit. Mirëpo çdo shtete i ka ligjet e veta ne lidhje me drejtat e autorit dhe domain public (fusha e pergjithshme) që i takon secilit te perdori kete apo ate imazh apo vepër por s'do të thotë qe ta shfrytezoje ate pa e cituar emrin e tijë. Domeni apo "pasuria e gjithkujt" ështe një status juridikë i një "vepre" krijimtari, këngë, foto apo ndonjë kompozim opere apo tjeter vepër arti. Derisa autori është gjallë, "vepra" e tijë i takon krijuesit i cili nxjerrë perfitime, mvaret nga kontrata e tijë, mirëpo kur vdes autori "vepra" e tijë vazhdon te mbetet ne duart e trasheguesve të tijë të familjes, sipas ligjit deri shtatdhjet vjet pas vdekjes se tijë !Me te kalur keto 70 vite, "vepra" kalon menjihere ne fushen e gjdokujt apo si e quajn Domain public, ku secili ka te drejtë te ndryshoje te vazhdoje punen e autorit por mr kushte qe të citohet se paku emri i autorit dhe titulli, eventualishtë edhe data.Kemi rastin e romancieres se njohur Margaret Miçel përe titullin e njohur "U zhduk me eren" ku pas 75 vite e mori një autore tjeter vazhdimin e vepres, sepse kjo tani i perket Domenit public; apo secilit, siç e thash me kushte qe te citohet emri i autorit se perndryshe i shkel te drejtat e "pronsisë intelektuale" dhe mund te padisin trashegimtaret e tije ose avokatet e tije apo edicioni i cili shpeshehere i mbron te drejtat e autorit. Fotografit te cilat i nxjerrim shpeshëhere nga interneti, i takojn dikujt, andaj duhet te citohet revista apo Fotoreporteri i cili e ka realizuar foton, por edhe me kete nuk mjafton nese autori ështe ende gjallë, andaj duhet kerkur leje nga autori për përdorimin e saj.

Other Languages
Afrikaans: Publieke domein
Alemannisch: Gemeinfreiheit
العربية: ملكية عامة
asturianu: Dominiu públicu
azərbaycanca: İctimai mülkiyyət
Boarisch: Gmoafreiheit
беларуская: Грамадскі набытак
беларуская (тарашкевіца)‎: Грамадзкі набытак
čeština: Volné dílo
Zazaki: Malê şari
Ελληνικά: Κοινό κτήμα
English: Public domain
Esperanto: Publika havaĵo
føroyskt: Almenn ogn
ગુજરાતી: પબ્લિક ડોમેન
magyar: Közkincs
interlingua: Dominio public
Bahasa Indonesia: Domain publik
Basa Jawa: Domain umum
Lëtzebuergesch: Domaine public
Limburgs: Publiek domein
македонски: Јавна сопственост
മലയാളം: പൊതുസഞ്ചയം
Bahasa Melayu: Domain awam
Nedersaksies: Pebliek domein
Nederlands: Publiek domein
norsk nynorsk: Offentleg eigedom
português: Domínio público
română: Domeniul public
srpskohrvatski / српскохрватски: Javno vlasništvo
Simple English: Public domain
slovenčina: Public domain
slovenščina: Javna last
српски / srpski: Јавно власништво
svenska: Public domain
తెలుగు: Public domain
Türkçe: Kamu malı
удмурт: Мер ваньбур
oʻzbekcha/ўзбекча: Jamoat mulki
Tiếng Việt: Phạm vi công cộng
Yorùbá: Ohun ìgboro
中文: 公有领域
粵語: 公家領域