Dolph Lundgren

Hans Lundgren i njohur si Dolph Lundgren ka lindur 3 nëntor të viti 1957 në Stockholm,Suedi është një aktor suedez dhe drejtor i Filmave, dhe artist luftarak. Ai i përket një brezi të aktorëve filmi që mishërojnë të veprimit film stereotipi hero përfshirë Sylvester Stallone,Arnold Schwarzenegger,Bruce Willis,Chuck Norris, Steven Seagal,Wesley Snipes dhe Jean-Claude Van Damme.

Dolph Lundgren
Dolph Lundgren 1990.jpg
Lundgren ne vitin 1990
Informacione personale
Ditëlindja3 Nentor 1957
VendlindjaStockholm,Suedi
Rroga?
Role të shquarFrank Casle,Nikolai Rachenko,Andrew Scott,Ivan Drago,Hi-Man etj...
Filma & seriale 
 shquar
Red Scorpion,The Punisher,Universal Solider,Rocky IV etj...
Gjatësia1.85 cm
Bashkëshort(ja)Annette Qviberg 1994-2002
KombësiaSuedez


Other Languages
العربية: دولف لندجرين
azərbaycanca: Dolf Lundqren
беларуская: Дольф Лундгрэн
беларуская (тарашкевіца)‎: Дольф Люндгрэн
български: Долф Лундгрен
brezhoneg: Dolph Lundgren
čeština: Dolph Lundgren
español: Dolph Lundgren
français: Dolph Lundgren
hrvatski: Dolph Lundgren
Bahasa Indonesia: Dolph Lundgren
italiano: Dolph Lundgren
Кыргызча: Дольф Лундгрен
lietuvių: Dolph Lundgren
latviešu: Dolfs Lundgrēns
Malagasy: Dolph Lundgren
македонски: Долф Лундгрен
Nederlands: Dolph Lundgren
Livvinkarjala: Dolph Lundgren
português: Dolph Lundgren
română: Dolph Lundgren
srpskohrvatski / српскохрватски: Dolph Lundgren
Simple English: Dolph Lundgren
slovenčina: Dolph Lundgren
српски / srpski: Долф Лундгрен
Basa Sunda: Dolph Lundgren
Türkçe: Dolph Lundgren
українська: Дольф Лундгрен
vepsän kel’: Lundgren Dol'f
Tiếng Việt: Dolph Lundgren
მარგალური: დოლფ ლუნდგრენი