Dollari i Shteteve të Bashkuara

Dollari i Shteteve të Bashkuara
USDnotes.png
Kartmonedhat e Rezervës Federale
Kodi ISO 4217USD (num. 840)
Banka qëndroreFederal Reserve System
Faqja WEBwww.federalreserve.gov
Përdoruesit
Zyrtarë
Flag of the United States.svg SHBA
flamuri El Salvador[10]
Panama Panama[11]
Flag of Ecuador.svg Ekuadori[12]
Timori Lindor Timori Lindor[13]
Përdoruesi(t)
jo-zyrtarë
Inflacioni1.75 % qershor 2013
Burimiinflationdata.com
MetodaCPI
E fiksuar nga
Nënnjësi
1/10Dime
1/100Cent
1/1000Mill (përdoret në llogaritje dhe nga pikat e karburanteve)
Simboli$
Cent¢
NofkaBuck (sq. bak), bean (bizele), paper (letër), smackeroo, dead president (president i vdekur) , smacker, greenbac. Shumës: dough (para), green (jeshile), bread (bukë), bones (kocka), simoleons, skrilla, (bank) clams, mint sauce. Gjithashtu, Uashingtone, Jefersone, Linkolne, Xheksone, Benxhamine, Grante, dhe Hamiltone përdoren në bazë të blerës; po ashto quhen peso në Portoriko, dhe në piastre në Cajun Louisiana.
Monedhat
Përd. i shpeshtë1¢, 5¢, 10¢, 25¢
Përd. i rrallë50¢, $1
Kartëmonedhat
Përd. i shpeshtë$1, $5, $10, $20, $50, $100
Përd. i rrallë$2
Të pa qarkulluara: $500, $1,000, $5,000, $10,000, $100,000
ShtypësiBureau of Engraving and Printing
Faqja WEBwww.moneyfactory.gov
Shtypësi
i monedhave
United States Mint
Faqja WEBwww.usmint.gov

Dollari i Shteteve të Bashkuara (USD ose US$, Simboli: $), gjithashtu i njohur si Dollari Amerikan është valuta kombëtare e ShBA-së dhe territoreve të saj. Një Dollar ka nënndarjet në 100 cent amerikanë (Simboli: ¢).

Dollari amerikan është tashmë valuta më e përdorur në transaksionet botërore dhe është një valutat dominuese botërore të rezervave valutore.[15] Shumë vende e pëdorin si valutën e tyre zyrtare, dhe në shumë shtete të tjera përdoret gjërësisht në mënyrë jozyrtare.[16]

Other Languages
Alemannisch: US-Dollar
العربية: دولار أمريكي
azərbaycanca: ABŞ dolları
башҡортса: АҠШ доллары
Boarisch: US-Dollar
žemaitėška: JAV duoleris
беларуская: Долар ЗША
беларуская (тарашкевіца)‎: Амэрыканскі даляр
български: Щатски долар
भोजपुरी: अमेरिकी डालर
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ইউ এস ডলার
bosanski: Američki dolar
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mī-gĭng
нохчийн: АЦШ доллар
čeština: Americký dolar
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Амєрїканьскъ доларъ
Чӑвашла: АПШ долларĕ
Deutsch: US-Dollar
Ελληνικά: Δολάριο ΗΠΑ
Esperanto: Usona dolaro
eesti: USA dollar
Nordfriisk: US-Dooler
贛語: 美金
kriyòl gwiyannen: Dollar amériken
Avañe'ẽ: Dólar
客家語/Hak-kâ-ngî: Mî-kîm
hrvatski: Američki dolar
հայերեն: ԱՄՆ դոլար
interlingua: Dollar statounitese
Bahasa Indonesia: Dolar Amerika Serikat
íslenska: Bandaríkjadalur
Jawa: Dolar AS
Адыгэбзэ: АШЗ-м и доллар
қазақша: АҚШ доллары
한국어: 미국 달러
къарачай-малкъар: АБШ-ны доллары
Кыргызча: АКШ доллары
Lëtzebuergesch: US-Dollar
latviešu: ASV dolārs
Māori: USD
македонски: Американски долар
Bahasa Melayu: Dolar Amerika Syarikat
Mirandés: Dólar amaricano
မြန်မာဘာသာ: အမေရိကန်ဒေါ်လာ
Plattdüütsch: US-Dollar
Nederlands: Amerikaanse dollar
norsk nynorsk: US-dollar
پنجابی: امریکی ڈالر
Runa Simi: Amirikanu dollar
rumantsch: Dollar american
română: Dolar american
русский: Доллар США
русиньскый: США долар
саха тыла: АХШ дуоллара
davvisámegiella: USA dollár
srpskohrvatski / српскохрватски: Američki dolar
Simple English: United States dollar
slovenčina: Americký dolár
slovenščina: Ameriški dolar
српски / srpski: Амерички долар
тоҷикӣ: Доллари ИМА
Türkmençe: Dollar
татарча/tatarça: АКШ доллары
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئامېرىكا دولىرى
українська: Долар США
oʻzbekcha/ўзбекча: AQSh dollari
vepsän kel’: AÜV:oiden dollar
Tiếng Việt: Đô la Mỹ
吴语: 美圓
中文: 美元
文言: 美金
Bân-lâm-gú: Bí-kim
粵語: 美金
isiZulu: IDola