Diego Velaquez

Diego Velázquez Autorretrato 45 x 38 cm - Colección Real Academia de Bellas Artes de San Carlos - Museo de Bellas Artes de Valencia.jpg

Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (pagëzuar më 6 qershor 1599 - 6 gusht 1660) ishte një piktor spanjoll, artist kryesor në oborrin e Mbretit Filip IV dhe një nga piktorët më të rëndësishëm të epokës spanjolle të Artë. Ai ishte një artist individualist i periudhës bashkëkohore barok. Përveç interpretimeve të shumta të skenave me rëndësi historike dhe kulturore, ai pikturonte shumë portrete të familjes mbretërore spanjolle, shifra të tjera të shquara evropiane dhe të popullit, duke arritur kulmin në prodhimin e kryeveprës së tij Las Meninas (1656).

Nga çereku i parë i shekullit të nëntëmbëdhjetë, vepra arti Velázquez ishte një model për piktorët realistë dhe impresionistë, në veçanti Édouard Manet. Që nga ajo kohë, artistë të njohur modernë, duke përfshirë Pablo Picasson, Salvador Dalí dhe Francis Bacon, kanë falënderuar Velázquez duke rikrijuar disa nga veprat e tij më të famshme.

Other Languages
Afrikaans: Diego Velázquez
aragonés: Diego Velázquez
asturianu: Diego Velázquez
Aymar aru: Diego Velázquez
azərbaycanca: Dieqo Velaskes
žemaitėška: Diegs Velaskesos
беларуская: Дыега Веласкес
беларуская (тарашкевіца)‎: Дыега Вэляскес
български: Диего Веласкес
brezhoneg: Diego Velázquez
čeština: Diego Velázquez
Esperanto: Diego Velázquez
estremeñu: Diego Velázquez
føroyskt: Diego Velázquez
français: Diego Vélasquez
Nordfriisk: Diego Velázquez
贛語: 韋拿克
Avañe'ẽ: Diego Velázquez
Fiji Hindi: Diego Velázquez
interlingua: Diego Velázquez
Bahasa Indonesia: Diego Velázquez
íslenska: Diego Velázquez
Qaraqalpaqsha: Diego Velázquez
Адыгэбзэ: Диего Веласкес
kalaallisut: Diego Velázquez
Кыргызча: Диего Веласкес
Lëtzebuergesch: Diego Velázquez
Lingua Franca Nova: Diego Velazquez
latviešu: Djego Velaskess
олык марий: Веласкес, Диего
македонски: Диего Веласкес
Bahasa Melayu: Diego Velázquez
Mirandés: Diego Velázquez
norsk nynorsk: Diego Velázquez
Kapampangan: Diego Velázquez
Piemontèis: Diego Velázquez
português: Diego Velázquez
Runa Simi: Diego Velázquez
tarandíne: Diego Velázquez
русиньскый: Дієґо Веласкес
саха тыла: Веласкес Диего
srpskohrvatski / српскохрватски: Diego Velázquez
Simple English: Diego Velázquez
slovenščina: Diego Velázquez
Soomaaliga: Diego Velázquez
српски / srpski: Дијего Веласкез
Kiswahili: Diego Velázquez
татарча/tatarça: Diego Velaskes
українська: Дієго Веласкес
oʻzbekcha/ўзбекча: Diego Velázquez
vepsän kel’: Velaskes Diego
Tiếng Việt: Diego Velázquez
მარგალური: დიეგო ველასკესი
Bân-lâm-gú: Diego Velázquez