Diego López Rodríguez

Diego López
Diego Lopez autograph signing, Wigan Athletic v Villarreal CF, 7 August 2011.jpg
López duke firmosur autografe me Villarrealin në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëDiego López Rodríguez
Data e lindjes (1981-11-03) 3 Nëntor 1981 (37 vjeç)
Vendi i lindjesParadela, Spanjë
Gjatësia1,96 m (6 ft 5 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualEspanyol (në huazim nga Milan)
Numri13
Karriera në rini
1994–1999Lugo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1999–2000Lugo2(0)
2000–2003Real Madrid C41(0)
2001–2002→ Alcorcón (huazim)0(0)
2003–2005Real Madrid B33(0)
2005–2007Real Madrid2(0)
2007–2012Villarreal171(0)
2012–2013Sevilja8(0)
2013–2014Real Madrid52(0)
2014–Milan36(0)
2016-Espanyol16(0)
Ekipi kombëtar
2009Spanja1(-2)
2005-Galikia3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 Shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 00:00, 13 gusht 2009 (UTC)

Diego López Rodríguez (Spanjisht: [ˈdjeɣo ˈlopeθ]; lindur më 3 nëntor 1981) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll EspanyolLa Liga, në huazim nga Milan, si portier.

Pasi shpenzoi shtatë vite nën kontratë me Real Madridin, duke përfaqsuar skuadra të tjera, ai krijoi emrin e tij në La Liga me Villarrealin, duke u paraqitur me ta në 230 ndeshje zyrtare gjatë pesë sezoneve të luajtura. Në 2013, ai u rikthye te Real Madrid.

López ka përfaqsuar Spanjën në Kupën e Konfederatave 2009.

Other Languages
العربية: دييغو لوبيز
български: Диего Лопес
hrvatski: Diego López
հայերեն: Դիեգո Լոպես
Bahasa Indonesia: Diego López Rodríguez
ქართული: დიეგო ლოპესი
Malagasy: Diego López
română: Diego López
Simple English: Diego López Rodríguez
svenska: Diego López
Tiếng Việt: Diego López Rodríguez