Dhimbja
English: Pain

Dhimbja – ky material është kryesisht për dhimbjen fizike.

Dhimbja është ndjesia e pakëndshme e cila është e pranishme kur vrasim gishtin e këmbës, kur presojmë djegie ne gishta, kur vendosim jod ne goditje dhe gërvishtje ne ne vende te dëmtuara te cilat janë afër kockave etj. ”Shoqata Ndërkombëtare për Studimet mbi Dhimbjen” e përcakton atë si një ndijim te pakëndshëm dhe një eksperience emocionale qe lidhet me dëmtime te forta, aktuale te indeve te dëmtuara dhe përshkruhet ne kohen e dëmtimit.

Dhimbja na motivon ne qe te tërhiqemi nga situata qe mund te na shkaktojnë dëmtime, te mbrojmë pjesët e dëmtuara te trupit derisa ato te shërohen, dhe gjithashtu te shmangim situata te tilla ne te ardhmen. Kjo tregohet nga stimulimi i receptorëve ne sistemin nervor periferik ose nga dëmtimi dhe keqfunksionimi i sistemit nervor qendror dhe periferik. Dhimbjet me te shumta shërohen me shpejtësi dhe saktësi ne te njëjtën kohe kur nxitja e dhimbjes është larguar dhe trupi është shëruar por shpeshherë dhimbja përsëritet, vazhdon edhe pas largimit te nxitjes se saj qe dmth pas largimit te dëmtimit fizik qe një person mund te këtë, pas shërimit fizik, shpeshherë dhimbja ritet dhe duket ne mospatjen e stimuluesve te dukshëm, dëmtimeve, patologjisë. Vlerat kulturore, sugjerimet gjumësjellëse, dhe aktivitet e njohura siç janë disertacionet dhe vlerësimet te cilat mund te ulin dulshem intensitetin e dhimbjes dhe pakëndshmerinë.

Dhimbja është e vetmja dhe me e shpeshta arsye për konsultimet, këshillimet fizike ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës. Është një simptome e madhe dhe e rëndësishme e cila ne shume kushte mjekësore dhe dukshëm mund te ndërhyjnë edhe ne persona qe bëjnë një jete me cilësi te mire pra edhe tek këta persona mund te ndërhyje ne funksionimin e përgjithshëm te organizmit te tyre. Ilaçi i dhimbjes është respektivisht nen specialitetet mjekësore te anestezisë, neurologjisë, psikiatrisë. Studimi i dhimbjes kohet e fundit ka tërhequr shume fusha duke përfshire këtu farmacinë, neurobiologjinë, infermierinë, stomatologjinë, fizioterapinë dhe psikologjinë.

Other Languages
العربية: ألم
asturianu: Dolor
azərbaycanca: Ağrı
تۆرکجه: آغری(درد)
žemaitėška: Skausmos
беларуская: Боль
беларуская (тарашкевіца)‎: Боль
български: Болка
বাংলা: ব্যথা
bosanski: Bol
català: Dolor
کوردی: ئێش
čeština: Bolest
dansk: Smerte
Deutsch: Schmerz
Ελληνικά: Πόνος
English: Pain
Esperanto: Doloro
español: Dolor
eesti: Valu
euskara: Min
فارسی: درد
suomi: Kipu
français: Douleur
Frysk: Pine
Gaeilge: Pian
galego: Dor
עברית: כאב
हिन्दी: दर्द
hrvatski: Bol (osjećaj)
Kreyòl ayisyen: Doulè
magyar: Fájdalom
հայերեն: Ցավ
Արեւմտահայերէն: Ցաւ
Bahasa Indonesia: Nyeri
Ido: Doloro
íslenska: Sársauki
italiano: Dolore
日本語: 疼痛
қазақша: Ауырсыну
ಕನ್ನಡ: ನೋವು
한국어: 통증
Latina: Dolor
lietuvių: Skausmas
latviešu: Sāpes
മലയാളം: വേദന
मराठी: वेदना
Bahasa Melayu: Sakit
नेपाली: दुखाई
Nederlands: Pijn
norsk nynorsk: Smerte
norsk: Smerte
occitan: Dolor
ଓଡ଼ିଆ: ଯନ୍ତ୍ରଣା
ਪੰਜਾਬੀ: ਪੀੜ
polski: Ból
português: Dor
Runa Simi: Nanay
română: Durere
русский: Боль
sicilianu: Dogghia
Scots: Pyne
srpskohrvatski / српскохрватски: Bol
Simple English: Pain
slovenčina: Bolesť
slovenščina: Bolečina
chiShona: Kurwadziwa
српски / srpski: Бол
svenska: Smärta
தமிழ்: வலி
తెలుగు: నొప్పి
Tagalog: Kirot
Türkçe: Ağrı (tıp)
українська: Біль
Tiếng Việt: Đau
Winaray: Ul-ol
吴语:
ייִדיש: ווייטאג
中文: 疼痛
Bân-lâm-gú: Thiàⁿ
粵語: