Dejtoni

Dayton, Ohio
Anglisht : City of Dayton
qytet
noform
Vendndodhja
Dayton, Ohio is located in SHBA
Dayton, Ohio
Dayton, Ohio

Administrimi
ShtetiFlamuri SHBA
Shteti federalOhio
QarkuMontgomery
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja146.33 km2
 •  tokësore144.13 km2
 •  ujore2.2 km2
Lartësia225 m (m.n.d.)
Popullsia141527 banorë (2010)
 •  urbane724091 (US: 59th) banorë
 •  aglomerati802489 (US: 71st) banorë
Dendësia981.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi1796
Zona KohoreEST-5
VeroreEDT-4
Kodi Postal</ref>
Prefiksi937
Koordinatat39° 45′ 34″ Veri

84° 11′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityofdayton.org

Dayton, Ohio (City of Dayton) është një qytet në qarkun Montgomery të shtetit federal Ohio, SHBA. Në Dayton, Ohio jetojnë 141527 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 981.9 banor/km2 (2543.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 146.33 km2 (56.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 225 m (738 ft).

Other Languages
беларуская: Дэйтан
български: Дейтън
brezhoneg: Dayton (Ohio)
bosanski: Dayton
català: Dayton (Ohio)
čeština: Dayton
Cymraeg: Dayton, Ohio
dansk: Dayton
Deutsch: Dayton (Ohio)
Ελληνικά: Ντέιτον (Οχάιο)
English: Dayton, Ohio
Esperanto: Dayton (Ohio)
español: Dayton (Ohio)
eesti: Dayton
euskara: Dayton (Ohio)
suomi: Dayton
français: Dayton (Ohio)
Gaeilge: Dayton, Ohio
Gàidhlig: Dayton, Ohio
עברית: דייטון
hrvatski: Dayton, Ohio
Kreyòl ayisyen: Dayton, Ohio
հայերեն: Դեյթոն
Bahasa Indonesia: Dayton, Ohio
italiano: Dayton (Ohio)
Ripoarisch: Dayton
kernowek: Dayton, Ohio
lietuvių: Deitonas
latviešu: Deitona
Malagasy: Dayton, Ohio
Nederlands: Dayton (Ohio)
polski: Dayton
Piemontèis: Dayton (Ohio)
português: Dayton (Ohio)
română: Dayton, Ohio
русский: Дейтон
саха тыла: Дэйтон
srpskohrvatski / српскохрватски: Dayton, Ohio
Simple English: Dayton, Ohio
slovenčina: Dayton
српски / srpski: Дејтон
svenska: Dayton
Kiswahili: Dayton, Ohio
ślůnski: Dayton
Tagalog: Dayton, Ohio
Türkçe: Dayton, Ohio
татарча/tatarça: Дейтон
українська: Дейтон (Огайо)
oʻzbekcha/ўзбекча: Dayton (Ohio)
Tiếng Việt: Dayton, Ohio
Volapük: Dayton (Ohio)
Winaray: Dayton, Ohio