David Lloyd George

David Lloyd George


David Lloyd George (Montreali, 17 janar 1863 – Llanystumdwy, 26 mars 1945) ka qenë një politikan britanik.

1906, kur liberalet merren pushtetin, bëri pjesë në administratë dhe, në 1908 u urdhërua nga ministri Asquith si përgjegjësi kryesor të politikes ekonomike britanike.

Other Languages
azərbaycanca: Devid Lloyd Corc
беларуская: Дэвід Лойд Джордж
Bahasa Indonesia: David Lloyd George
македонски: Дејвид Лојд Џорџ
Plattdüütsch: David Lloyd George
Nederlands: David Lloyd George
norsk nynorsk: David Lloyd George
português: David Lloyd George
srpskohrvatski / српскохрватски: David Lloyd George
Simple English: David Lloyd George
slovenčina: David Lloyd George
српски / srpski: Дејвид Лојд Џорџ
Tiếng Việt: David Lloyd George
粵語: 勞萊佐治