David Lee Roth

Example alt text
David Lee Roth

David Lee Roth (i lindur në 10 tetor, 1954) në Indiana, ShBA është një këngëtar Amerikan që është i famshëm për anëtarësimin e tij me rock bendin Amerikan Van Halen. Ai njihet dhe si Diamond Dave. Ai ndënji me Van Halen që nga fillimi i grupit në 1974 deri në 1985 dhe u këthya prapë në vitin 2006. Roth ka dhe një karrierë solo të suksesshme. Në vitin 2004, ai mori pjesë në një episodë të The Sopranos për një rolë të shkurtër.

Other Languages
العربية: ديفيد لي روث
български: Дейвид Лий Рот
čeština: David Lee Roth
español: David Lee Roth
français: David Lee Roth
hrvatski: David Lee Roth
Bahasa Indonesia: David Lee Roth
italiano: David Lee Roth
Nederlands: David Lee Roth
português: David Lee Roth
русский: Рот, Дэвид Ли
srpskohrvatski / српскохрватски: David Lee Roth
slovenčina: David Lee Roth