Courteney Cox
English: Courteney Cox

Courtney Cox
CourteneyCoxFeb09.jpg
Kortni Koks
Informacione personale
Ditëlindja15 qershor 1964
VendlindjaBirmingham, Alabama, ShBA
Role të shquarMonica GellerFriends

Courtney Cox (lexo: Kortni Koks) ka lindur më 15 qershor 1964 në një familje me pasuri normale. Babai i saj Richard Cox (1930-2001) ka qenë një biznesmen i cili ka qenë i martuar me nënën e Kortni Koksit. Ajo ka dy motra më të mëdha (Virginia Cox dhe Dottie Cox) dhe një vëlla më të madh (Richard Cox Jr.). Babai i saj, Richard Cox u nda nga nëna e saj dhe u shpërngul për në Floridë, prandaj nëna e saj u martua me Huper Copeland i cili u bë njerku i ri i Kortnit dhe motrave e vëllaut të saj. Si një fëmijë rebel, jo vetëm nëna e kishte të vështirë që ta rriste, por madje edhe njerku i saj e kishte shumë të vështirë! Rol i shquar i Kortni Koks ka qenë roli në serialin Friends, ku ajo luajti rolin e Monika Gellerit.

Filmografia

1987 Down Twisted Tarah

1987 Masters of the Universe Julie Winston

1988 Cocoon: The Return Sara

1990 Mr. Destiny Jewel Jagger

1991 Blue Desert Lisa Roberts

1992 Shaking the Tree Kathleen

1993 The Opposite Sex and How to Live with Them Carrie Davenport

1994 Ace Ventura: Pet Detective Melissa Robinson

1996 Scream Gale Weathers

1997 Commandments Rachel Luce

1997 Scream 2 Gale Weathers

1999 The Runner Karina

2000 Scream 3 Gale Weathers

2001 3000 Miles to Graceland Cybil Waingrow

2001 The Shrink Is In Samantha Crumb

2001 Get Well Soon Lily

2002 Alien Love Triangle Alice Connor

2004 November Sophie Jacobs

2005 The Longest Yard Lena

2006 Barnyard Daisy Voice Role

2006 Zoom Marsha Holloway

2006 The Tripper Cynthia Also film producer

2008 Bedtime Stories Wendy

2008 The Monday Before Thanksgiving Cece

2009 The Big Change

Other Languages
Afrikaans: Courteney Cox
aragonés: Courteney Cox
العربية: كورتني كوكس
asturianu: Courteney Cox
تۆرکجه: کورتنی کاکس
български: Кортни Кокс
català: Courteney Cox
čeština: Courteney Cox
Cymraeg: Courteney Cox
Deutsch: Courteney Cox
Ελληνικά: Κόρτνεϊ Κοξ
English: Courteney Cox
Esperanto: Courteney Cox
español: Courteney Cox
euskara: Courteney Cox
français: Courteney Cox
Gaeilge: Courteney Cox
hrvatski: Courteney Cox
Kreyòl ayisyen: Courteney Cox
հայերեն: Քորթնի Քոքս
Արեւմտահայերէն: Քորթնի Քոքս
Bahasa Indonesia: Courteney Cox Arquette
íslenska: Courteney Cox
italiano: Courteney Cox
한국어: 코트니 콕스
Кыргызча: Кортни Кокс
lietuvių: Courteney Cox
latviešu: Kortnija Koksa
Nederlands: Courteney Cox
occitan: Courteney Cox
português: Courteney Cox
română: Courteney Cox
русский: Кокс, Кортни
srpskohrvatski / српскохрватски: Courteney Cox
Simple English: Courteney Cox
slovenčina: Courteney Coxová
slovenščina: Courteney Cox
српски / srpski: Кортни Кокс
svenska: Courteney Cox
Tagalog: Courteney Cox
Türkçe: Courteney Cox
татарча/tatarça: Кортни Кокс
українська: Кортні Кокс
Tiếng Việt: Courteney Cox
Volapük: Courteney Cox