Columbia, South Carolina

Columbia, South Carolina
Anglisht : City of Columbia
qytet
noform
Skyline of downtown Columbia
Stema_figuraSkeda:ColumbiaSCflag.gif
Vendndodhja
Columbia, South Carolina is located in SHBA
Columbia, South Carolina
Columbia, South Carolina

Administrimi
ShtetiFlamuri SHBA
Shteti federalSouth Carolina
QarkuRichland, Lexington
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia89 m (m.n.d.)
Popullsia129272 banorë (2010)
 •  urbane549,777 (75th, U.S.) banorë
 •  aglomerati800,495 (72nd, U.S.) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi1786
Kodi Postal29201, 29203-6, 29209-10, 29212, 29223, 29225, 29229
Prefiksi803
Koordinatat34° 1′ 47.2″ Veri

80° 53′ 47.6″ Perëndim

Columbia, South Carolina (City of Columbia) është një qytet në qarkun Richland, Lexington të shtetit federal South Carolina, SHBA. Në Columbia, South Carolina jetojnë 129272 banorë (2010)[1][2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (977.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (134.9 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 89 m ( ft).[3]

Other Languages
Afrikaans: Columbia
asturianu: Columbia
català: Columbia
eesti: Columbia
føroyskt: Columbia
Kreyòl ayisyen: Columbia, Kawolin disid
Bahasa Indonesia: Columbia, Carolina Selatan
Diné bizaad: Tásiilii Hatsoh
संस्कृतम्: कोलम्बिया
srpskohrvatski / српскохрватски: Columbia, South Carolina
Simple English: Columbia, South Carolina
српски / srpski: Коламбија (град)
Tiếng Việt: Columbia, Nam Carolina