Claudio Pizarro

Claudio Pizarro
Pizarro training FC Bayern (cropped).jpg
Pizarro me FC Bayern Munich në 2015
Të dhënat personale
Emri i plotëClaudio Miguel Pizarro Bosio[1]
Data e lindjes (1978-10-03) 3 Tetor 1978 (40 vjeç)
Vendi i lindjesCallao, Peru
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern Munich
Numri14
Karriera në rini
1991–1995Cantolao
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1996–1997Deportivo Pesquero41(11)
1997–1999Alianza Lima44(25)
1999–2001Werder Bremen56(29)
2001–2007Bayern Munich174(71)
2007–2009Çelsi21(2)
2008–2009→ Werder Bremen (huazim)26(17)
2009–2012Werder Bremen77(43)
2012–2015Bayern Munich50(16)
2015–2017Werder Bremen47(15)
2017–20181. FC Köln16(1)
2018–Werder Bremen6(0)
Ekipi kombëtar
1999–Peru85(20)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 20 tetor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 12 tetor 2013

Claudio Miguel Pizarro Bosio (Spanjisht: [ˈklauðjo piˈsaro] lindur më 3 tetor 1978) është një futbollist peruan i cili luan si sulmues për klubin gjerman Werder Bremen dhe kombëtaren peruane. Pizarro njihet për golat e tij të shumtë dhe aftësinë në gjuajtjet me kokë.

Më 23 tetor 2010, Pizarro u bë lojtari i huaj me më shumë gola në Bundesligë duke thyer rekodin e vendosur nga Giovane Élber me 133 gola. Ai shënoi me skuadrën e tij të asaj kohe Werder Bremen në ndeshjen kundër Borussia Mönchengladbach.[3] Në shkurt 2014, Pizarro u bë golashënuesi i nëntë më i mirë i të gjitha kohërave në Bundesligë me 176 gola.[4]

Pizarro është lojtar i kombëtares peruane që nga viti 1999 duke e përfaqsuar atë në tre edicione të Copa América, gjithashtu ai ka luajtur 71 ndeshje dhe ka shënuar 19 gola duke qënë golashënuesi i katërt më i mirë i të gjitha kohërave, një rekod që e ndan sëbashku me Paolo Guerreron dhe Roberto Palacios.

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Кляўдыё Пісара
български: Клаудио Писаро
čeština: Claudio Pizarro
español: Claudio Pizarro
français: Claudio Pizarro
Bahasa Indonesia: Claudio Pizarro
italiano: Claudio Pizarro
lietuvių: Claudio Pizarro
latviešu: Klaudio Pisarro
Malagasy: Claudio Pizarro
македонски: Клаудио Писаро
Bahasa Melayu: Claudio Pizarro
Plattdüütsch: Claudio Pizarro
Nederlands: Claudio Pizarro
português: Claudio Pizarro
Runa Simi: Claudio Pizarro
română: Claudio Pizarro
Simple English: Claudio Pizarro
српски / srpski: Клаудио Пизаро
Türkçe: Claudio Pizarro
українська: Клаудіо Пісарро
Tiếng Việt: Claudio Pizarro
粵語: 比沙路