Chaudière-Appalaches

Disambig.svgPër përdorime të tjera shiko: Chaudière-Appalaches (kthjellim).


Chaudière-Appalaches
Chaudière-Appalaches
—  rajon administrativ  —
Chaudière-Appalaches is located in Kanadaja
Chaudière-Appalaches
Chaudière-Appalaches
Administrimi
ShtetiFlag of Canada.svg Kanadaja
ProvincaKebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat46°29′00″V 70°37′00″P / 46°29′00″V 70°37′00″P / Chaudière-Appalaches)
Sipërfaqja15.216 km2
Popullsia399.563 banorë 2007
Dendësia26,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi29 mars 1966
Zona KohoreUTC-5
Chaudière-Appalaches – harta_foto

Chaudière-Appalaches është një rajon administrativ në Provincën e Kebekut, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 15216 km² dhe popullsi 399563 banorë dhe përfshin pjesën e vargmaleve Apalashe në këtë provincë si dhe zonën e lumit La Chaudière[1]. U themue lasi njësi administrative m në 29 mars 1966.

Referenca

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= ( help)