Carl Bosch

Carl Bosch

Carl Bosch lindi më 27 gusht 1874 në Köln (sq.Keln), Gjermani dhe vdiq më 26 prill 1940 në Heidelberg. Ishte kimist, teknik dhe industrialist gjerman.

Bosch së bashku me Friedrich Bergius më vitin 1931 fituan çmimin Nobel në lëminë e kimisë, për zbulimet e tyre lidhur me zbulimin dhe zhvillimin e mëtejshëm kimik të procedurës së presionit të lartë.

Other Languages
العربية: كارل بوش
asturianu: Carl Bosch
تۆرکجه: کارل بوش
беларуская: Карл Бош
български: Карл Бош
català: Carl Bosch
čeština: Carl Bosch
dansk: Carl Bosch
Deutsch: Carl Bosch
English: Carl Bosch
Esperanto: Carl Bosch
español: Carl Bosch
eesti: Carl Bosch
فارسی: کارل بوش
suomi: Carl Bosch
français: Carl Bosch
Gaeilge: Carl Bosch
Gàidhlig: Carl Bosch
galego: Carl Bosch
עברית: קארל בוש
hrvatski: Carl Bosch
հայերեն: Կարլ Բոշ
Bahasa Indonesia: Carl Bosch
italiano: Carl Bosch
한국어: 카를 보슈
Malagasy: Carl Bosch
Bahasa Melayu: Carl Bosch
Nederlands: Carl Bosch
norsk: Carl Bosch
occitan: Carl Bosch
polski: Carl Bosch
پنجابی: کارل بوش
português: Carl Bosch
română: Carl Bosch
русский: Бош, Карл
Scots: Carl Bosch
srpskohrvatski / српскохрватски: Carl Bosch
slovenčina: Carl Bosch
slovenščina: Carl Bosch
svenska: Carl Bosch
Kiswahili: Carl Bosch
Türkçe: Carl Bosch
татарча/tatarça: Карл Бош
українська: Карл Бош
اردو: کارل بوش
oʻzbekcha/ўзбекча: Carl Bosch
Tiếng Việt: Carl Bosch
Yorùbá: Carl Bosch
Bân-lâm-gú: Carl Bosch