Breshia

Brescia - Duomo Nuovo visto dal castello.jpg
Brescia Piazza Loggia By Stefano Bolognini.JPG
Capitolium 5.JPG
Brescia - Duomo Vecchio - esterno.jpg
Brescia (117).jpg
Tramonto su Brescia (Foto Luca Giarelli).jpg

Breshia (italisht: [ˈbreʃa]; Lombard: Brèsa, në nivel lokal: [ˈbrɛsɑ] ose [ˈbrɛhɑ]; latinisht: Brixia) është një qytet dhe komunë në rajonin Lombardia në veri të Italisë. Ajo është e vendosur në rrëzë të Alpeve, pak kilometra nga Liqeni Garda dhe Iseo. Me një popullsi prej 196,480, është qyteti i dytë më i madh në rajon dhe i katërti në veriperëndim të Italisë. Zona urbane e Breshias shtrihet përtej kufijve administrativ të qytetit dhe ka një popullsi prej rreth 672,822 banorësh,[1] ndërsa mbi 1.5 milion njerëz jetojnë në zonën e saj metropolitane.[1] Qyteti është kryeqytet administrativ i Krahinës së Breshias, një nga më të mëdha në Itali, me mbi 1,200,000 banorë.

I themeluar mbi 3 200 vjet më parë, Breshia (në antikitet Brixia) ka qenë njëra nga qendrat më të rëndësishme rajonale edhe para periudhës romake. Qyteti i vjetër ka edhe objekte të periudhës romake,[2][3] si dhe objekte e ndërtesa të shumta publike dhe monumente, në mesin e të cilave edhe monumente mesjetare , katedralen e Vjetër dhe të Re, Sheshin e Rilindjes Piazza della Loggia dhe Sheshin Racionalist Piazza della Vittoria.

Zona monumentale arkeologjike e forumit romak dhe kompleksi i manastireve San Salvatore-Santa Giulia janë bërë pjesë Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s .[4]

Breshia dhe territori i saj do të jenë "Rajoni Europian i Gastronomisë" në përfundim të vitit 2017.[5]

Konsullatat

Brescia është seli për konsullatat e mëposhtme:

Other Languages
العربية: بريشا
asturianu: Brescia
azərbaycanca: Breşiya
تۆرکجه: برشا
беларуская: Брэшыя
български: Бреша
brezhoneg: Brescia
català: Brescia
corsu: Brescia
čeština: Brescia
dansk: Brescia
Deutsch: Brescia
Ελληνικά: Μπρέσια
emiliàn e rumagnòl: Brësa
English: Brescia
Esperanto: Breŝo
español: Brescia
eesti: Brescia
euskara: Brescia
فارسی: برشا
suomi: Brescia
français: Brescia
Gaeilge: Brescia
galego: Brescia
עברית: ברשה
hrvatski: Brescia
magyar: Brescia
հայերեն: Բրեշիա
interlingua: Brescia
Bahasa Indonesia: Brescia
Ido: Brescia
italiano: Brescia
日本語: ブレシア
ქართული: ბრეშა
한국어: 브레시아
Latina: Brixia
lumbaart: Brèsa
lietuvių: Breša
latviešu: Breša
македонски: Бреша
Bahasa Melayu: Brescia
Napulitano: Brescia
Nederlands: Brescia (stad)
norsk nynorsk: Brescia
norsk: Brescia
occitan: Breissa
polski: Brescia
Piemontèis: Bressia
پنجابی: بریسیا
português: Bréscia
Runa Simi: Brescia
română: Brescia
tarandíne: Brescia
русский: Брешиа
संस्कृतम्: ब्रेशिया
sardu: Brescia
sicilianu: Brescia
Scots: Brescia
srpskohrvatski / српскохрватски: Brescia
Simple English: Brescia
slovenčina: Brescia (mesto)
slovenščina: Brescia
српски / srpski: Бреша
svenska: Brescia
Kiswahili: Brescia
ślůnski: Brescia
Türkçe: Brescia
татарча/tatarça: Брешия
українська: Брешія
اردو: بریشا
oʻzbekcha/ўзбекча: Bresha
vèneto: Bressa
Tiếng Việt: Brescia
Volapük: Brescia
Winaray: Brescia
中文: 布雷西亚
粵語: 布雷西亞