Borëbardha dhe shtatë xhuxhat (film 1937)

Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhat (anglisht: Snow White and the Seven Dwarfs) është një film i animuar amerikan i vitit 1937 nga regjisori David Hand, William Cottrell, Wilfred Jackson, Larry Morey, Perce Pearce, dhe Ben Sharpsteen. Filmi u shpërnda nga studio Disney dhe u shfaq për herë të parë në ShBA me 21 dhjetor 1937.Other Languages
srpskohrvatski / српскохрватски: Snow White and the Seven Dwarfs (film, 1937)
粵語: 雪姑七友