Booker Prize

Man Booker Prize for Fiction, më shumë i njohur si Booker Prize, është një çmim letrar i krijuar në vitin 1968 i cili i jepet romanit më të mirë ë shkruar (përkthyer) në gjuhën angleze.Fituesit të Booket Prize i sigurohet famë dhe sukses ndërkombëtar, dhe për këtë arsye është me rëndësi të madhe në tregun e librave.Shkrimtari shqiptar me famë mbarëbotërore Ismail Kadare ka qenë fitues i këtij çmimi në vitin 2005.

Other Languages
Afrikaans: Booker-prys
asturianu: Premiu Booker
azərbaycanca: Buker mükafatı
беларуская (тарашкевіца)‎: Букераўская прэмія
български: Букър
bosanski: Nagrada Booker
català: Premi Booker
Чӑвашла: Букер парни
English: Booker Prize
Esperanto: Premio Booker
español: Premio Booker
français: Prix Booker
hrvatski: Nagrada Booker
Bahasa Indonesia: Man Booker Prize
italiano: Booker Prize
日本語: ブッカー賞
한국어: 맨부커상
lietuvių: Bukerio premija
latviešu: Bukera balva
македонски: Букерова награда
Bahasa Melayu: Hadiah Booker
Nederlands: Booker Prize
norsk nynorsk: Bookerprisen
português: Prémio Man Booker
română: Premiul Booker
srpskohrvatski / српскохрватски: Nagrada Booker
Simple English: Booker Prize
slovenčina: Bookerova cena
српски / srpski: Nagrada Buker
svenska: Bookerpriset
Tiếng Việt: Giải Man Booker
მარგალური: ბუკერიშ პრემია
中文: 布克奖
Bân-lâm-gú: Man Booker Chióng