Bob Marley

Bob Marley

Bob-Marley-in-Concert Zurich 05-30-80.jpg

Emri:Bob
Mbiemri:Marley
Lindi më:6 shkurt, 1945
Vendlindja:Nine Mile
Vdiq më:11 maj, 1981
Vdiq në:Miami
Profesioni:Këngëtar

Bob Marley lindi më 6 shkurt 1945 në Nine Mile, Saint Ann Parish, Xhamajkë ; vdiq më 11 maj 1981Miami, Florida, ShBA. Ka qenë një reggae këngëtar xhamajkan.

Bob Marley lindi në fshatin Nine Mile në Shën Ann Parish.

Babai i tij, Norval Sinclair Marley, ishte një xhamajkane i bardhë me prejardhje nga Anglia, familja e të cilit erdhi nga Essex, Angli. Norval ishte një kapiten në Royal marinsat, si dhe një mbikëqyrës ngulim, kur ai u martua me Cedella Booker, një afro-xhamajkane atëherë 18 vjeç, Norval ofroj mbështetje financiare për gruan dhe fëmijën, por rrallë e pa, si ai ishte shpesh larg në udhëtime. Në vitin 1955, kur Bob Marley ishte 10 vjeç, babai i tij vdiq nga një atak në zemër në moshën 70. Marley u përball pyetjeve në lidhje me identitetin e tij racore gjatë gjithë jetës së tij. Ai njëherë është shprehur :

"Unë nuk kam paragjykime ndaj vetes. Babai im ishte një i bardhë dhe nëna ime ishte e zezë. Disa me quajnë gjysem për gjysem apo çfarëdolloje gjeje. Por unë nuk mbaje anën e askujt. Unë nuk mbaje anën e njeriut te zi, dhe as anën e njeriut të bardhë. Çne mbaje anën e Zotit, Ai që më ka krijuar mua dhe do të shkaktojë më për të ardhur nga të zezë dhe të bardhë."

Edhe pse Marley njohur prejardhjen e tij, i përzier gjatë gjithë jetës së tij dhe për shkak të bindjeve të tij, ai vetë-identifikohet si një i zi të Afrikës, duke ndjekur idetë e Pan-afrikane udhëheqësve. Marley deklaruar se influencat e tij më të mëdha ishin dy afrikano-në qendër të Marcus Garvey dhe Haile Selassie. Një temë qendrore në mesazhin e Bob Marley ishte riatdhesimin i zezakëve në Sioni, e cila sipas tij ishte e Etiopia, apo më në përgjithësi, Afrika.

Marley u bënë miq me Neville "lepur" Livingstoni, e ashtuquajtur më vonë si Bunny Wailer), me të cilin ai ka filluar për të luajtur muzikë. Ai la shkollën në moshën 14 vjeçare për të bërë muzikë me Joe Higgs, një këngëtare lokale e të devotshëm Rastafari. Në një seancë sipas fjalës sipas fjalës bllokim]] me Higgs dhe Livingston, Marley u takua me Peter McIntosh, e ashtuquajtur më vonë si Peter dëngla), i cili kishte ambicie të ngjashme muzikore.

Ne qershor 2008 në vitin 1962, Marley regjistroi albumin e tij të parë dy ", Jo Gjyqtari" dhe "Një filxhan kafe", me producent lokal muzikës Leslie Kong. Këto këngë, të lëshuar në etiketë Beverley label, nën pseudonimin e Bobby Martell, tërhequr vëmendjen pak. Këto këngë më vonë u ri-lëshua në grup sipas fjalës sipas fjalës kuti]] Këngët e Lirisë.

Bob Marley & The Wailers

Në vitin 1963, Bob Marley, Bunny Wailer, Peter Tosh, Junior Braithwaite, Beverley Kelso, dhe Cherry Smith formuar një grup ska dhe rocksteady, duke e quajtur veten "Adoleshentët" (The Teenagers).

Ata më vonë ndryshuan emrin e tyre në "The Wailing Rudeboys", pastaj tek "The Wailing Wailers", në të cilën pikë ata u zbuluan nga prodhuesi rekord Coxsone Dodd, dhe në fund të "The Wailers". Me 1966, Braithwaite, Kelso, dhe Smith kishte lënë The Wailers, duke e lënë treshen kryesore e Bob Marley, Bunny Wailer, dhe Peter Tosh.

Në vitin 1966, Marley u martua me Rita Marley (Rita Anderson), dhe u zhvendos në afërsi të vendbanimit të nënës së tij në Wilmington, Delaware Wilmington, Delaware në Shtetet e Bashkuara për një kohë të shkurtër, gjatë së cilës ai punoi si një DuPont laborator asistent dhe në linjën e montimit në një Chrysler plant, nen pseudonimin e Donald Marley.

Ngritur edhe pse në traditën katolike, Marley u mahnitur nga Rastafarian besimet në vitin 1960, kur larg nga ndikimi i nënës së tij. [1] konvertohet formalisht Rastafari pas kthimit në Xhamajka, Marley filluan të veshin markën e tij dreadlocks ( shih seksion feja. për më shumë në pikëpamjet fetare Marley-së). Pas një konflikti me Dodd, Marley dhe grupi i tij u bashkua me Lee "Scratch" Perry dhe grupi i tij studio, The Upsetters. Megjithëse aleanca ka zgjatur më pak se një vit, ata regjistruan atë që shumë e konsiderojnë punën e Wailers me të mirën. Marley dhe Perry ndahen pas një mosmarrëveshje në lidhje me caktimin e të drejtave të regjistrimit, por ata do të mbeten miq dhe të punojnë së bashku sërish.

Other Languages
Afrikaans: Bob Marley
Alemannisch: Bob Marley
አማርኛ: ቦብ ማርሊ
aragonés: Bob Marley
Ænglisc: Bob Marley
العربية: بوب مارلي
asturianu: Bob Marley
Aymar aru: Bob Marley
azərbaycanca: Bob Marli
Boarisch: Bob Marley
Bikol Central: Bob Marley
беларуская: Боб Марлі
беларуская (тарашкевіца)‎: Боб Марлі
български: Боб Марли
Bislama: Bob Marley
বাংলা: বব মার্লে
brezhoneg: Bob Marley
bosanski: Bob Marley
català: Bob Marley
کوردی: بۆب مارلی
čeština: Bob Marley
Чӑвашла: Боб Марли
Cymraeg: Bob Marley
dansk: Bob Marley
Deutsch: Bob Marley
Zazaki: Bob Marley
Ελληνικά: Μπομπ Μάρλεϊ
English: Bob Marley
Esperanto: Bob Marley
español: Bob Marley
eesti: Bob Marley
euskara: Bob Marley
فارسی: باب مارلی
suomi: Bob Marley
føroyskt: Bob Marley
français: Bob Marley
arpetan: Bob Marley
Gaeilge: Bob Marley
galego: Bob Marley
עברית: בוב מארלי
हिन्दी: बॉब मार्ले
hrvatski: Bob Marley
Kreyòl ayisyen: Bob Marley
magyar: Bob Marley
հայերեն: Բոբ Մառլի
Bahasa Indonesia: Bob Marley
íslenska: Bob Marley
italiano: Bob Marley
Patois: Bab Maali
Basa Jawa: Bob Marley
ქართული: ბობ მარლი
қазақша: Боб Марли
한국어: 밥 말리
Lëtzebuergesch: Bob Marley
lumbaart: Bob Marley
lingála: Bob Marley
لۊری شومالی: باب مارلی
lietuvių: Bob Marley
latviešu: Bobs Mārlijs
मैथिली: बब मार्ली
Malagasy: Bob Marley
македонски: Боб Марли
മലയാളം: ബോബ് മാർലി
монгол: Боб Марли
Bahasa Melayu: Bob Marley
Plattdüütsch: Bob Marley
Nedersaksies: Bob Marley
नेपाली: बब मार्ली
Nederlands: Bob Marley
norsk nynorsk: Bob Marley
norsk: Bob Marley
occitan: Bob Marley
ਪੰਜਾਬੀ: ਬਾਬ ਮਾਰਲੇ
Papiamentu: Bob Marley
polski: Bob Marley
Piemontèis: Bob Marley
پنجابی: باب مارلی
português: Bob Marley
Runa Simi: Bob Marley
română: Bob Marley
armãneashti: Bob Marley
русский: Марли, Боб
sardu: Bob Marley
sicilianu: Bob Marley
Scots: Bob Marley
srpskohrvatski / српскохрватски: Bob Marley
සිංහල: බොබ් මාලේ
Simple English: Bob Marley
slovenčina: Bob Marley
slovenščina: Bob Marley
српски / srpski: Боб Марли
Sesotho: Bob Marley
svenska: Bob Marley
Kiswahili: Bob Marley
ślůnski: Bob Marley
Tagalog: Bob Marley
Türkçe: Bob Marley
українська: Боб Марлі
vèneto: Bob Marley
Tiếng Việt: Bob Marley
Winaray: Bob Marley
მარგალური: ბობ მარლი
Yorùbá: Bob Marley
Zeêuws: Bob Marley
粵語: 巴布馬利