Bit

Bit (e përbërë nga fjalët angleze binary = binar dhe digit = numbër) është fjalë shkencore që përdoret në Informatikë por tanimë edhe në gjuhën e përditshme shqipe (në formë te Kilobit-it = 1 Kbit = 1024 bit apo Megabit-it = 1024 Kbit = 1 Mbit = 1048 576 bit). Në informatikë bit quhet numri binar, qoftë ai në gjendjen 1 apo 0 dhe është njëkohësisht edhe njesia më e vogël për matjen e informacionit gjegjësisht të të dhënës. Ç´do e dhënë apo dokument, që ëshë i memoruar në Kompjuter, është i shprehur në form të 1-shave dhe 0-ve. Me kombinimin e ketyre dy numrave mund të shprehen informacione të ndryshme si psh. shkronja "a" në Kompjuter ka nje numbër të caktuar i cili ne sistemin dekad është 97 kurse ne sistemin binar [1] 1100001(shih edhe ASCII ) mu ne këtë mënyr është e shprehur edhe në Kompjuter pasi 1-shi dhe 0-ja është vetëm një interpretacion i gjendjes se qarqeve elektrike ne kompjuter, pra 1 = ka rym dhe 0 = nuk ka rym(apo e kunderta). Fjalën bit e hasim edhe në lidhëshmëri me Procesorët ( njësis për llogaritje tek Kompjuteri me fjal tjera Trurit të Kompjuterit). si p.sh. nje 64-bit Procesor ne punen e tij gjat llogaritjes se te dhënave perpunon me një takt apo hap 64 shifra binar, kurse një 32-bit procesorit për te njëjtën „pun“ i nevoiten dy takte apo hapa.Më së tepërmi njihet fjala Bait dhe për këtë qëllim te shohim lidhëshmërin ne mes bit-it dhe Bait-it:

Shikoni edhe

Other Languages
Afrikaans: Bis
aragonés: Bit
Ænglisc: Twāling
العربية: بت
asturianu: Bit
azərbaycanca: Bit
تۆرکجه: بیت
беларуская: Біт
беларуская (тарашкевіца)‎: Біт
বাংলা: বিট
brezhoneg: Bit
bosanski: Bit
català: Bit
کوردی: بیت
čeština: Bit
Cymraeg: Bit
dansk: Bit
Deutsch: Bit
Ελληνικά: Δυαδικό ψηφίο
English: Bit
Esperanto: Bito
español: Bit
eesti: Bitt
euskara: Bit
suomi: Bitti
français: Bit
furlan: Bit
Frysk: Bit
Gaeilge: Giotán
galego: Bit
עברית: סיבית
हिन्दी: द्वयंक
hrvatski: Bit
magyar: Bit
հայերեն: Բիթ
interlingua: Bit
Bahasa Indonesia: Bit
italiano: Bit
日本語: ビット
ქართული: ბიტი
Qaraqalpaqsha: Bit
ಕನ್ನಡ: ಬಿಟ್
한국어: 비트
Кыргызча: Бит (маалымат)
Latina: Bit
Lëtzebuergesch: Bit
lumbaart: Bit
ລາວ: ບິຕ
lietuvių: Bitas
latviešu: Bits
олык марий: Бит
македонски: Бит
മലയാളം: ബിറ്റ്
монгол: Бит
मराठी: बाईट
Bahasa Melayu: Bit
Malti: Bit
Mirandés: Bit
မြန်မာဘာသာ: Bit
Nederlands: Bit (eenheid)
norsk nynorsk: Bit
norsk: Bit
occitan: Bit
polski: Bit
پنجابی: بٹ
português: Bit
română: Bit
русский: Бит
sicilianu: Bit
Scots: Bit
سنڌي: ٻٽ
srpskohrvatski / српскохрватски: Bit (informatika)
Simple English: Bit
slovenčina: Bit
slovenščina: Bit
српски / srpski: Бит (рачунарство)
svenska: Bit
தமிழ்: இருமம்
తెలుగు: బిట్
тоҷикӣ: Бит
ไทย: บิต
Türkçe: Bit (bilişim)
українська: Біт
Tiếng Việt: Bit
Winaray: Bit
吴语: 柲 (单位)
ייִדיש: ביט
中文: 位元
Bân-lâm-gú: Bit
粵語: 位元