Biotopet
English: Biotope

Shembull i biotopit për bimën Allium narcissiflorum

Biotopet ( greq. bios - jetë dhe topos - vend) janë mjedise në të cilat jetojnë organizmat. Biotopet themelore janë: tokësore, ujore dhe ajrore (në atmosferë).

Me ndarje tjetër biotopi tokësor ndahet në sipërfaqësorë, nëntokësor në Tokë) dhe i shpellave, kurse biotopi ujor ndahet në ujëra të ëmbla dhe detare.

Biotopi detar,varësisht nga thellësia , ndahet në : litoral (pranëbregdetar) deri në 200 m thellësi, batial - prej 200 dri 3000 m, dhe abisal - mbi 3000 m thellësi.

Në çdo biotop jetojnë organizmat përkatës, që u janë përshtatur kushteve jetësore në mjedisin përkatës dhe dallohen prej organizmave të biotopit tjetër.

Other Languages
Afrikaans: Biotoop
Alemannisch: Biotop
العربية: موئل حيوي
asturianu: Biotopu
azərbaycanca: Biotop
беларуская: Біятоп
български: Биотоп
brezhoneg: Biotop
bosanski: Biotop
català: Biòtop
čeština: Biotop
dansk: Biotop
Deutsch: Biotop
Ελληνικά: Βιότοπος
English: Biotope
Esperanto: Biotopo
español: Biotopo
eesti: Biotoop
euskara: Biotopo
فارسی: بیوتوپ
suomi: Biotooppi
français: Biotope
Frysk: Biotoop
galego: Biótopo
hrvatski: Stanište
magyar: Élőhely
հայերեն: Կենսատոպ
íslenska: Lífsvæði
italiano: Biotopo
日本語: ビオトープ
ქართული: ბიოტოპი
қазақша: Биотоп
한국어: 비오톱
Latina: Biotopus
Lëtzebuergesch: Biotop
lietuvių: Biotopas
latviešu: Biotops
македонски: Биотоп
Nederlands: Biotoop
norsk nynorsk: Biotop
norsk: Biotop
occitan: Biotòp
Pälzisch: Biotop
polski: Biotop
português: Biótopo
rumantsch: Biotop
română: Biotop
Scots: Biotope
srpskohrvatski / српскохрватски: Stanište
slovenčina: Biotop
slovenščina: Biotop
српски / srpski: Станиште
Seeltersk: Biotop
svenska: Biotop
татарча/tatarça: Биотоп
українська: Біотоп
oʻzbekcha/ўзбекча: Biotop
Zeêuws: Biotoop
中文: 群落生境