Bima

Plantae
Vargu kohor:
Mesoproterozoic – present
Hadean
E
Pa
Ma
Na
Paleop
Mp
Np
P
M
Diversity of plants image version 5.png
Klasifikimi shkencor
Domeni:Eukaryota
Pa klasifikuar:Archaeplastida
Mbretëria:Plantae
sensu Copeland, 1956

Bimët janë organizma të gjallë qe i përkasin mbretërisë Plantae. Ato përfshijnë organizma te njohur si pemët, perimet, shkurret, barishtet, vreshtat dhe algat jeshile.Bimet i kemi te shumellojshme artificiale,kuruese,natyrore. Bimet jane gjithashtu shume te dobishme per njerezimin.Bimet jane gjallesa qe e sigurojne vete ushqimin me ane te procesit te fotosintezes.Ato jane shumeqelizore dhe kane qeliza eukariote.Ato ndahen ne lloje e forma te ndryshme

Other Languages
العربية: بيما
English: Bima
français: Bima
Bahasa Indonesia: Kota Bima
italiano: Bima
日本語: ビマ
Basa Jawa: Kutha Bima
한국어: 비마
Malagasy: Kota Bima
Bahasa Melayu: Kota Bima
नेपाल भाषा: बिमा
Nederlands: Bima (stad)
português: Bima
srpskohrvatski / српскохрватски: Bima
svenska: Bima
українська: Біма (місто)
اردو: بیما
中文: 比馬