Bill Gates

Bill Gates në Qershor 2015

Bill Gates (William (Bill) H. Gates) është pronari edhe kryearkitekti software-i i firmës së njohur Microsoft e cila bënë xhiro rreth 36.84 miliard dollar Amerikan në vit edhe ka 128,000 punëtorë[1] të shpërndarë në 85 vënde të ndryshme në botë.

I lindur më 28 Tetor 1955, Gates u rrit ne SiatëllShBA-ve bashkë me dy motrat e tij. I ati, William H. Gates Sr., ishte avokat ne Siatëll ndërsa e ëma, Mary Gates, ishte nje mësuese dhe drejtoreshe e United Way International.

Gates ndoqi shkollë fillore publike dhe më vone vajti në shkollën private Lakeside School. Atje ju krijua pasioni për software dhe filloi te programonte kompjutera që në moshën 13-vjeçare.

1973 Gates filloi studimet në Universitetin e Harvard-it. Gjate kohës në Harvard ai krijoi një version të gjuhës së programimit BASIC për mikrokompjuterin e parë - MITS Altair.

Në moshë rinore Gates e la Harvard-in që ti përkushtohej Microsoft-it, një kompani që ai e kishte ndërtuar në 1975 bashkë me mikun e tij të fëmijërisë Paul Allen. Duke u drejtuar nga besimi se kompjuteri do të ishte një "vegël" e nevojshme në çdo zyre edhe shtëpi, ata filluan të krijojne software për kompjutera personal. Vizioni i Gates për kompjuterat personal ka qënë baza e suksesit të Microsoft-it edhe të industris së software-it në përgjithesi.

Nën drejtimin e Gates, misioni i Microsoft-it ka qënë që vazhdimisht të advancojë dhe te përmirësoj teknologjin e software-it edhe ta bëj më të lehtë, të lirë dhe të kënaqshme përdorimin e kompjuterave nga njerëzit. Kompania investon rreth 6 milion dollar Amerikan në vit për kërkim edhe rindërtim.

Në 1999 Gates shkruajti librin Business @ the Speed of Thought, që tregon si teknologjia e kompjuterave mund të zgjidhë probleme biznesi në mënyra të rreja. Libri ishte publikuar në 25 gjuhë edhe shitet në më shumë se 60 shtete te botës edhe ka qënë libri më i shitur (best seller) në Nju Jork për 7 javë me rradhë. Gates ka dhurruar fitimet nga shitja e librave të tijë në organizata jo fitim prurëse që përdorin teknologjinë për edukim.

Gates është tashmë njëriu më i pasur në botë por gjithashtu është një filantropist. Ai bashkë me gruan e tij Melinda kanë krijuar fondacionin "Bill and Melinda Gates" që menaxhon më shumë se 27 miliardë dollar Amerikan për të ndihmuar iniciativa filantropike në fushën e shëndetesisë edhe edukimit në mbarë botën.

Gates u martua më 1 Janar 1994 me Melinda French Gates. Ata kanë tre femije. Gates ka pasion leximin dhe i pëlqen të luaj golf.

Pasuria sipas viteve

Kjo eshte bere sipas listës të miliarderëve[2] në revistën Forbes:

Other Languages
Afrikaans: Bill Gates
Alemannisch: Bill Gates
አማርኛ: ቢል ጌትስ
aragonés: Bill Gates
Ænglisc: Bill Gates
العربية: بيل غيتس
مصرى: بيل جيتس
asturianu: Bill Gates
azərbaycanca: Bill Geyts
تۆرکجه: بیل قئیتس
башҡортса: Билл Гейтс
Boarisch: Bill Gates
žemaitėška: Bils Geitsos
Bikol Central: Bill Gates
беларуская: Біл Гейтс
беларуская (тарашкевіца)‎: Біл Гейтс
български: Бил Гейтс
Bislama: Bill Gates
Bahasa Banjar: Bill Gates
বাংলা: বিল গেটস
brezhoneg: Bill Gates
bosanski: Bill Gates
català: Bill Gates
کوردی: بیل گەیتس
čeština: Bill Gates
Чӑвашла: Билл Гейтс
Cymraeg: Bill Gates
dansk: Bill Gates
Deutsch: Bill Gates
डोटेली: बिल गेट्स
Ελληνικά: Μπιλ Γκέιτς
English: Bill Gates
Esperanto: Bill Gates
español: Bill Gates
eesti: Bill Gates
euskara: Bill Gates
estremeñu: Bill Gates
فارسی: بیل گیتس
suomi: Bill Gates
føroyskt: Bill Gates
français: Bill Gates
Frysk: Bill Gates
Gaeilge: Bill Gates
Gàidhlig: Bill Gates
galego: Bill Gates
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: Bill Gates
ગુજરાતી: બિલ ગેટ્સ
客家語/Hak-kâ-ngî: Bill Gates
עברית: ביל גייטס
हिन्दी: बिल गेट्स
hrvatski: Bill Gates
magyar: Bill Gates
հայերեն: Բիլ Գեյթս
interlingua: Bill Gates
Bahasa Indonesia: Bill Gates
Ilokano: Bill Gates
íslenska: Bill Gates
italiano: Bill Gates
la .lojban.: bil. geits
Basa Jawa: Bill Gates
ქართული: ბილ გეიტსი
Qaraqalpaqsha: Bill Gates
Taqbaylit: Bill Gates
Gĩkũyũ: Bill Gates
қазақша: Билл Гейтс
ភាសាខ្មែរ: ប៊ីល ហ្គេត
한국어: 빌 게이츠
kurdî: Bill Gates
Кыргызча: Билл Гейтс
Lëtzebuergesch: Bill Gates
Lingua Franca Nova: Bill Gates
Limburgs: Bill Gates
Ligure: Bill Gates
lumbaart: Bill Gates
lietuvių: Bill Gates
latviešu: Bills Geitss
मैथिली: बिल गेट्स
Basa Banyumasan: Bill Gates
Malagasy: Bill Gates
македонски: Бил Гејтс
монгол: Билл Гэйтс
मराठी: बिल गेट्स
Bahasa Melayu: Bill Gates
Malti: Bill Gates
Mirandés: Bill Gates
မြန်မာဘာသာ: ဘီလ် ဂိတ်
مازِرونی: بیل گیتس
Nāhuatl: Bill Gates
Plattdüütsch: Bill Gates
नेपाली: बिल गेट्स
नेपाल भाषा: बिल गेत्स
Nederlands: Bill Gates
norsk nynorsk: Bill Gates
norsk: Bill Gates
occitan: Bill Gates
ਪੰਜਾਬੀ: ਬਿਲ ਗੇਟਸ
Kapampangan: Bill Gates
polski: Bill Gates
پنجابی: بل گیٹس
پښتو: بیل ګیټ
português: Bill Gates
Runa Simi: Bill Gates
română: Bill Gates
русский: Гейтс, Билл
संस्कृतम्: बिल गेट्स
саха тыла: Билл Гейтс
sardu: Bill Gates
sicilianu: Bill Gates
Scots: Bill Gates
srpskohrvatski / српскохрватски: Bill Gates
Simple English: Bill Gates
slovenčina: Bill Gates
slovenščina: Bill Gates
Soomaaliga: Bill Gates
српски / srpski: Бил Гејтс
svenska: Bill Gates
Kiswahili: Bill Gates
ślůnski: Bill Gates
тоҷикӣ: Билл Гейтс
Türkmençe: Bill Geýts
Tagalog: Bill Gates
Türkçe: Bill Gates
татарча/tatarça: Билл Гейтс
українська: Білл Гейтс
اردو: بل گیٹس
oʻzbekcha/ўзбекча: Bill Gates
vèneto: Bill Gates
Tiếng Việt: Bill Gates
Winaray: Bill Gates
მარგალური: ბილ გეიტსი
ייִדיש: ביל גייטס
Yorùbá: Bill Gates
Bân-lâm-gú: Bill Gates
粵語: 比爾蓋茨