Beti e Shëmtuar

Informacione mbi serialin
Betty2b.jpg
Ana María Orozco si Beti
Titulli shqip: Beti e Shëmtuar
Titulli origjinal: Yo Soy Betty la Fea
Shteti i prodhimit: Kolumbia
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
1999
Kohëzgjatja e një episode: rreth 24 minuta
Episode: 169
Gjuha origjinale: Spanisht
Intro: Yolanda Rayo - Se Dice de Mi
Studio / Prodhuesi(t): RCN
Krijuesi(t): Fernando Gaitan
Zhanri: Telenovelë, Dramë dhe Komedi
Transmetimi i parë në TV: 12 shtator 1999
Interpretojnë
  • Ana Maria Orozco - Beatriz Aurora Pinzon Solano
  • Jorge Enrique Abello - Armando Mendoza Saenz
  • Natalia Ramirez - Marcela Valencia
  • Lorna Paz - Patricia Fernandez
  • Mario Duarte - Nicolas Mora

Beti e Shëmtuar ( origj. Yo Soy Betty la Fea - sqt. Une jam Beti, e Shëmtuara) ishte një Telenovel e Kolumbisë1999 në televizion u transmetua, në televizionet Shqip ky Telenovel u transmetua 2005Top Channel dhe KTV ( Koha Vision), por veç me nën-titull, e jo dubluar si te Famë dhe Dashuri.

Tema

Në ketë telenovelë flitet për Beti-n (Beatriz Aurora Pinzon Solano), një vajzë e shëmtuar, por e suksesshme dhe inteligjente. Ajo është sekretare e firmës së modës së Armando-s (Armando Mendoza Saenz), me të cilin Beti është e dashuruar, por ai është i martuar. Pas një farë kohe edhe Armando dashurohet me Betin, derisa të dy martohen. Këtu telenovela merr fund.

Other Languages
interlingua: Betty La Fea
Bahasa Indonesia: Yo soy Betty, la fea
italiano: Betty la fea
Bahasa Melayu: Yo soy Betty, la fea
polski: Brzydula
srpskohrvatski / српскохрватски: Yo soy Betty, la fea
српски / srpski: Ружна Бети
українська: Я — негарна Бетті