Besimi

Besimi në botën shkencore ka të bëjë me qëndrueshmërinë në teknikat e matjeve. Ajo ka të bëjë me përmasën me të cilën rezultati që arrihet prej matjes së një personi në një kohë të parë është i njëjtë me rezultatin e matjes të përsëritur nga një person dhe kohë të dytë. Besueshmëria përbën një nga cilësitë më të rëndësishme të teknikave të matjeve shkencore.

Referenca

Pettijohn, Terry F., Psikologjia një hyrje konçize, 1996, Tiranë.

Other Languages
Alemannisch: Glaube
العربية: إيمان
asturianu: Fe
беларуская: Вера
български: Вяра
བོད་ཡིག: དད་པ།
brezhoneg: Feiz
bosanski: Vjera
català: Fe
corsu: Fedi
čeština: Víra
Cymraeg: Ffydd
dansk: Tro
Deutsch: Glaube
Ελληνικά: Πίστη
English: Faith
Esperanto: Fido
español: Fe
eesti: Usk
euskara: Fede
فارسی: ایمان
suomi: Usko
français: Foi
arpetan: Creyence
Frysk: Leauwe
贛語: 信仰
Avañe'ẽ: Jerovia
Hausa: Imani
hrvatski: Vjerovanje
Kreyòl ayisyen: Lafwa
interlingua: Fide
Bahasa Indonesia: Iman
íslenska: Trú
italiano: Fede
日本語: 信仰
Basa Jawa: Iman
қазақша: Вера
한국어: 신앙
Кыргызча: Ишеним
Latina: Fides
lietuvių: Tikėjimas
latviešu: Ticība
नेपाल भाषा: आस्था
Nederlands: Geloof (religieus)
Nouormand: Fei
occitan: Fe
پښتو: ايمان
português:
armãneashti: Pisti
русский: Вера
Scots: Faith
srpskohrvatski / српскохрватски: Vjera
српски / srpski: Вера
svenska: Tro
Kiswahili: Imani
тоҷикӣ: Имон
Türkçe: İman
татарча/tatarça: İman
тыва дыл: Сүзүк
українська: Віра (релігійна)
oʻzbekcha/ўзбекча: Imon
Tiếng Việt: Tín ngưỡng
吴语: 信仰
ייִדיש: בטחון
中文: 信念
Bân-lâm-gú: Sìn-gióng
粵語: 信仰