Bensheim

Bensheim
—  qytet  —
stema_figura
Pamje nga Bensheim

Administrimi
ShtetiGjermania Gjermania
Nënndarja 1Hesia
Nënndarja 2Darmstadt
Nënndarja 3Bergstraße
Statistika dhe Territori
Koordinatat49°40′0″V 8°37′0″L / 49°40′0″V 8°37′0″L / Bensheim)
Lartësia123 m (m.n.d)
Sipërfaqja57,83 km2
Popullsia39.611 banorë 31-12-2008
Dendësia684,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona KohoreZKEQ UTC+1
Prefiksi06251
TargaHP
Kodi Postar64601–64625
Vendndodhja
Bensheim is located in Gjermania
Bensheim
Bensheim
www.bensheim.de
(gjermanisht )

Bensheim është një qytet në qarkun Bergstraße, në jug të landit Hese, Gjermani. Qyteti shtrihet pranë vargut malor Odenwald, por njëkohësisht ka pamje të gjerë në luginën e Rinit. Me pothajse 40,000 banorë është qyteti më i populluar i qarkut. Në vitin 1976, qyteti mikpriti festivalin e 16-të shtetëror Hessentag.

Galeria fotografike

Bensheim Panorama 01.jpg
Other Languages
Afrikaans: Bensheim
العربية: بنسهايم
تۆرکجه: بنزهایم
беларуская: Бенсгайм
български: Бенсхайм
čeština: Bensheim
dansk: Bensheim
Deutsch: Bensheim
English: Bensheim
Esperanto: Bensheim
español: Bensheim
فارسی: بنزهایم
suomi: Bensheim
français: Bensheim
galego: Bensheim
hrvatski: Bensheim
magyar: Bensheim
Interlingue: Bensheim
italiano: Bensheim
Basa Jawa: Bensheim
қазақша: Бенсхайм
Кыргызча: Бенсхайм
lietuvių: Benshaimas
Bahasa Melayu: Bensheim
Nederlands: Bensheim
norsk: Bensheim
polski: Bensheim
português: Bensheim
română: Bensheim
русский: Бенсхайм
Scots: Bensheim
srpskohrvatski / српскохрватски: Bensheim
Simple English: Bensheim
српски / srpski: Бенсхајм
svenska: Bensheim
Kiswahili: Bensheim
Tok Pisin: Bensheim
Türkçe: Bensheim
українська: Бенсгайм
oʻzbekcha/ўзбекча: Bensheim
Tiếng Việt: Bensheim
Volapük: Bensheim
Winaray: Bensheim
中文: 本斯海姆