Avarët

Avarët ishin një popull nga Azia Qendrore përkatësia gjuhësore e të cilëve ende nuk është hetuar në mënyrë adekuate. Ata dominuan gjatë në Vitet e errëta mbi 200 vjet u vendosën në ultësirën e Panonisë dhe në këtë periudhë ishin faktori më i rëndësishëm i pushtetit në mes të Frankëve dhe Bizantinëve.

Prejardhja e Avarëve

Për shkak të materialit jashtëzakonisht të varfër si gjuhë tradicionale të njohura përgjithësisht etno-harta gjuhësore e Avarëve aktualisht nuk është e mundur.

Other Languages
Afrikaans: Aware
Alemannisch: Awaren
aragonés: Avaros
العربية: آفار أوراسيا
asturianu: Ávaros
azərbaycanca: Avarlar
Boarisch: Awarn
беларуская: Авары
български: Авари
bosanski: Avari
čeština: Avaři
dansk: Avarere
Deutsch: Awaren
dolnoserbski: Awary
Ελληνικά: Άβαροι
español: Pueblo ávaro
euskara: Abaro
français: Avars
galego: Ávaros
hrvatski: Avari
magyar: Avarok
Bahasa Indonesia: Avar Eurasia
italiano: Avari
日本語: アヴァール
қазақша: Аварлар
한국어: 아바르족
Latina: Avari
Lingua Franca Nova: Avares
lietuvių: Avarai
latviešu: Avāri (senie)
македонски: Авари
монгол: Авар
Nederlands: Avaren (Europa)
norsk nynorsk: Avarar
norsk: Avarer
polski: Awarowie
português: Ávaros
română: Avari
русский: Авары
srpskohrvatski / српскохрватски: Obri
Simple English: Eurasian Avars
slovenščina: Avari
српски / srpski: Евроазијски Авари
svenska: Avarer
Türkçe: Avarlar
українська: Авари
oʻzbekcha/ўзбекча: Avarlar
Tiếng Việt: Người Avar Pannonia
中文: 阿瓦尔人