Auguste Comte

  • jeta

Jeta

U lind në Francë, ka studiuar shkencat ekzakte. Ka qenë mësues në shkollën Politeknike të Parisit. Ishte nxënës dhe sekretar i Sen Simonit. Konti ka qen një person që kishte reputacion të lartë për shtyrtimet mbi gjendjen e mjerueshme të Francës pas revolucionit borgjez francez.

Konti sociologjinë e quan kurorë e të gjitha shkencave dhe thotë se pa sociologji shoqëria nuk mund të përparoj sipas tij sociologjia nëpërmes rrugës shkencore do ta ndihmoj njerëzimin që ta kuptoj dhe ta parashikoj sjelljen e njeriut.

Other Languages
Afrikaans: Auguste Comte
aragonés: Auguste Comte
العربية: أوغست كونت
asturianu: Auguste Comte
azərbaycanca: Ogüst Kont
беларуская: Агюст Конт
български: Огюст Конт
brezhoneg: Auguste Comte
bosanski: Auguste Comte
català: Auguste Comte
čeština: Auguste Comte
Cymraeg: Auguste Comte
Deutsch: Auguste Comte
Ελληνικά: Ογκίστ Κοντ
emiliàn e rumagnòl: Auguste Comte
English: Auguste Comte
Esperanto: Auguste Comte
español: Auguste Comte
euskara: Auguste Comte
فارسی: اگوست کنت
français: Auguste Comte
hrvatski: Auguste Comte
հայերեն: Օգյուստ Կոնտ
Bahasa Indonesia: August Comte
íslenska: Auguste Comte
italiano: Auguste Comte
Basa Jawa: Auguste Comte
ქართული: ოგიუსტ კონტი
қазақша: Огюст Конт
Кыргызча: Конт, Огюст
Limburgs: Auguste Comte
lietuvių: Auguste Comte
latviešu: Ogists Konts
Malagasy: Auguste Comte
македонски: Огист Конт
Bahasa Melayu: Auguste Comte
Nederlands: Auguste Comte
occitan: Auguste Comte
ਪੰਜਾਬੀ: ਔਗਿਸਟ ਕੌਂਟ
Piemontèis: Auguste Comte
português: Auguste Comte
Runa Simi: Auguste Comte
română: Auguste Comte
русский: Конт, Огюст
sicilianu: Auguste Comte
srpskohrvatski / српскохрватски: Auguste Comte
Simple English: Auguste Comte
slovenčina: Auguste Comte
slovenščina: Auguste Comte
српски / srpski: Огист Конт
svenska: Auguste Comte
Tagalog: Auguste Comte
Türkçe: Auguste Comte
татарча/tatarça: Огюст Конт
українська: Оґюст Конт
Tiếng Việt: Auguste Comte
Winaray: Auguste Comte
Yorùbá: Auguste Comte
Bân-lâm-gú: Auguste Comte
粵語: 孔德